Nove mogućnosti upotrebe betona od otpadnih materijala

Nove mogućnosti upotrebe betona od otpadnih materijala

Upotreba recikliranog betona i staklenih agregata u proizvodnji betona se pojavila kao veoma obećavajuće sredstvo za povećanje stope reciklaže otpadnih materijala—ali problemi trajnosti su mučili neke kombinacije recikliranih sastojaka.

Sada su istraživači sa Univerziteta Flinders i drugih međunarodnih institucija razvili formulu betona visokih performansi i održivosti koja može izdržati alkalno-silicijumsku reakciju (ASR), koja ima negativan uticaj na mehanička svojstva i trajnost betona zbog značajnog sadržaja silicijum dioksida. neki reciklirani agregati.

Istraživači su se fokusirali na mešavinu mlevene granulisane šljake iz visokih peći (GGBS) i letećeg pepela (nusproizvod sagorevanja uglja u elektranama) kao vezivnih materijala za ublažavanje negativnih efekata ASR na mehanička svojstva i izdržljivost betona napravljenog od drobljenog stakla. pesak i grubi reciklirani agregat za beton (RCA).

Rezultati su otkrili da je GGBS komponenta manje efikasna od letećeg pepela u smanjenju ASR ekspanzije betona.

Istraživanje „Beton koji sadrži reciklirani betonski krupni agregat i drobljeni stakleni pesak: ublažavanje efekta alkalno-silicijumske reakcije“, autora Aliakbara Gholampura, Armina Memarzadeha, Mahdija Nemacadeha, Mohameda Valizadeha Kiamahalleha, Tuan D. Ngo, objavljeno je u Structural Concrete časopis.

Takođe je pokazalo da kombinovanje 20% GGBS sa 30% letećeg pepela u betonu od recikliranog agregata koji sadrži stakleni pesak razvija slične čvrstoće na pritisak i savijanje i upijanje vode u poređenju sa onim koji sadrži prirodni pesak.

Međutim, otkrili su da povećanje sadržaja GGBS dovodi do smanjenja čvrstoće i povećanja upijanja vode betona.

„Rezultati ove studije ukazuju na značajan potencijal kombinovanja letećeg pepela i GGBS-a u optimalnom odnosu za ublažavanje efekta ASR na reciklirani agregatni beton koji sadrži drobljeni stakleni pesak“, kaže dr Aliakbar Gholampour, stručnjak za razvoj održive gradnje. materijala, sa Fakulteta nauke i inženjerstva Univerziteta Flinders.

„Razvijena tehnologija može da se koristi u različitim primenama gde se trenutno koristi prirodni pesak ili šljunak, kao što su izgradnja puteva, uređenje i infrastrukturni projekti.

„Integracijom ovih recikliranih materijala u građevinske i proizvodne prakse, industrije mogu doprineti održivijem izgrađenom okruženju i kružnoj ekonomiji.

„Ovaj pristup pomaže da se minimizira emisija gasova staklene bašte i drugih zagađivača nastalih tokom proizvodnje cementa, čime se smanjuje zagađenje životne sredine.

„Pored toga, pomaže u očuvanju prirodnih resursa smanjenjem iscrpljivanja prirodnog peska i krupnog agregata.“