Novo istraživanje potvrđuje da je proizvodnja plastike direktno povezana sa zagađenjem plastikom

Novo istraživanje potvrđuje da je proizvodnja plastike direktno povezana sa zagađenjem plastikom

Istraživački rad objavljen u časopisu Napredak nauke otkriva direktnu povezanost između proizvodnje plastike i zagađenja plastikom, tako da je svaki porast proizvodnje plastike od 1% povezan sa povećanjem plastičnog zagađenja u životnoj sredini od 1%.

Studija otkriva da kompanije koje se bave prodajom robe široke potrošnje nesrazmerno više doprinose problemu od preduzeća za domaćinstvo i maloprodaju. Studija označava prvu robusnu kvantifikaciju globalne veze između proizvodnje plastike i zagađenja.

Istraživanje, koje su predvodili naučnici sa desetak različitih univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji, Filipinima, Novom Zelandu, Estoniji, Čileu, Švedskoj, Kanadi i Ujedinjenom Kraljevstvu, pokazalo je da je 56 globalnih kompanija odgovorno za više od polovine svih brendiranih plastičnih zagađenja .

Kompanija Coca-Cola bila je odgovorna za 11% brendiranog otpada, zatim PepsiCo (5%), Nestle (3%), Danone (3%) i Altria/Philip Morris International (2%). Identifikovane najveće kompanije proizvode hranu, piće ili duvanske proizvode.

Petogodišnja analiza koristila je podatke revizije brenda #BreakFreeFromPlastic iz 1.576 revizorskih događaja u 84 zemlje. Revizije brendova su građanske naučne inicijative u kojima volonteri sprovode čišćenje otpada i dokumentuju brendove pronađene na prikupljenom zagađenju. Tokom pet godina, više od 200.000 volontera je dostavilo podatke putem aplikacije Break Free From Plastic ili TrashBlitz aplikacije 5 Gires.

Snažna veza između proizvodnje plastike i zagađenja, širom geografskih područja i veoma različitih sistema upravljanja otpadom, sugeriše da je smanjenje proizvodnje plastike u brzom sektoru robe široke potrošnje održivo rešenje za suzbijanje globalnog zagađenja plastikom. Dok svetski lideri pregovaraju o Globalnom sporazumu o plastici na INC-4 ovog meseca u Otavi, Kanada, ovo istraživanje služi kao sredstvo za podršku visokoambicioznom pravno obavezujućem sporazumu koji uključuje odredbe o korporativnoj odgovornosti, davanju prioriteta merama smanjenja proizvodnje plastike i promovisanju ponovne upotrebe i sistemi za punjenje.

„Kada sam prvi put video odnos između proizvodnje i zagađenja, bio sam šokiran. Hteo sam da povratim, to je bila stvarnost moje najgore noćne more. To znači da veliki i mali proizvođači drže liniju, uprkos svemu što veliki brendovi govore oni rade, ne vidimo nikakav pozitivan uticaj od njihovih napora, ali s druge strane, to mi daje nadu da će kompanije koje se bave proizvodnjom robe široke potrošnje koje smanjuju proizvodnju plastike i prelaze na trajnije i višekratne proizvode imati snažan pozitivan uticaj na. životne sredine“, rekao je Vin Kauger, direktor istraživanja, Institut Mur za istraživanje zagađenja plastikom.

„Naša studija naglašava kritičnu ulogu korporativne odgovornosti u borbi protiv zagađenja plastikom. Mi, kao pojedinci, nismo odgovorni za plastičnu krizu; odgovornost leži na ovih 56 globalnih kompanija da preduzmu odlučnu akciju. Pozivam svetske lidere u INC-4 da slušajte nauku i razmotrite jasnu vezu između proizvodnje plastike i zagađenja tokom pregovora o Globalnom sporazumu o plastici“, rekla je dr Lisa Erdle, direktorka za nauku i inovacije, Institut 5 Gires.

„Ova naučna studija potvrđuje ono što aktivisti i zajednice pogođene zagađenjem plastikom govore godinama: što se više plastike proizvodi, više plastike se nalazi u životnoj sredini. To je tako jednostavno. Još jednom, zagađivači plastikom kao što je The Coca-Cola Compani, PepsiCo i Nestle nastavljaju da ne ispunjavaju svoje dobrovoljne obaveze da smanje svoj plastični otisak Potreban nam je pravno obavezujući Globalni sporazum o plastici koji nalaže značajne rezove u proizvodnji plastike i sprečava korporacije da preplave planetu plastikom za jednokratnu upotrebu“, dodala je Sibil Bulok. Saradnik menadžera kampanje, Oslobodite se plastike.

„Istraživanje identifikuje 56 najvećih multinacionalnih kompanija koje doprinose globalnom brendiranom plastičnom otpadu. Prethodne studije su rangirale zemlje poput Filipina, Indonezije, Šri Lanke, Bangladeša, Nigerije itd. među najveće izvore plastičnog otpada u okean. To je dovelo na narativ na društvenim medijima koji okrivljuje siromašne zemlje za globalno zagađenje plastikom, zanemarujući činjenicu da su oko 1960-ih globalne kompanije preplavile zemlje u razvoju jeftinom plastikom za jednokratnu upotrebu koja je zamenila tradicionalne biorazgradive materijale i održive sisteme za ponovno korišćenje i dopunjavanje koji, u slučaju na Filipinima, datira iz 16. veka. Sadašnja studija se umesto toga fokusira na ulogu korporacija i globalnu proizvodnju plastike“, rekao je dr Horhe Emanuel, pomoćni profesor i saradnik Fakulteta za istraživanje životne sredine i Fakulteta za inženjerstvo. i dizajn, Univerzitet Silliman.

„Ovo istraživanje pruža prvu kvantifikaciju globalnog doprinosa proizvođača plastičnom zagađenju. Nalazi sugerišu da ambalaža za jednokratnu upotrebu značajno doprinosi zagađenju brendiranom plastikom. Ovi podaci mogu pomoći u informisanju o načinima za rešavanje problema proizvodnje plastike i smanjenju plastičnog otpada koji završava u životnoj sredini “, zaključila je dr Keti Vilis, postdoktorant sa CSIRO, australijske agencije za nacionalne nauke.