Mlin za kafu, stare gume podstiču stvaranje ulja bez sumpora

Mlin za kafu, stare gume podstiču stvaranje ulja bez sumpora

Koristeći mlin za kafu, zamrzivač i peć, istraživači su otkrili da se hemijska sinergija između otpadnih guma i polistirena može iskoristiti za stvaranje lakog ulja bez sumpora.

Za koje se veruje da je to prva studija te vrste, hemijski inženjeri u Monašu su otkrili snažnu sinergiju između otpada od guma i plastike, uključujući polietilen niske gustine (LDPE) i polistiren, kada su tretirani zajedno u sistemu koji koristi proces poznat kao brza piroliza koji uključuje podvrgavanje do visokih temperatura za kratko vreme.

Mešanje polistirena ili LDPE sa otpadom guma za pirolizu efikasno je eliminisalo proizvodnju opasnih jedinjenja koja sadrže sumpor koja se obično nalaze u tečnom ulju proizvedenom razgradnjom guma.

Profesor Lian Zhang, sa Odeljenja za hemijsko i biološko inženjerstvo, koji je predvodio istraživački tim, rekao je da se LDPE i polistiren vrlo često koriste u nizu robe široke potrošnje, uključujući ambalažu, plastične kese i filmove, boce i kontejnere, pa čak i medicinske materijale za jednokratnu upotrebu.

„Dodavanje ove plastike i korišćenje ovog procesa za razgradnju guma može značajno smanjiti rizik od ispuštanja opasnih materijala u životnu sredinu“, rekao je profesor Zhang.

„Verujemo da naši nalazi pružaju veoma čvrst temelj i opravdanje za korišćenje kopirolize kao efikasne tehnologije sa dodatom vrednošću za recikliranje potencijalno problematičnih otpadnih proizvoda.

Dalja analiza je omogućila da se detaljno identifikuju mehanizmi koji podržavaju interakcije između hemijskih komponenti u sistemu, objasnio je dr. student Vahiu Narulita Devi, prvi autor studije upravo objavljene u časopisu Upravljanje otpadom.

Monash tim već preduzima dalji rad na razvoju i optimizaciji tehnologije sa ciljem povećanja prinosa i kvaliteta lakog ulja bez sumpora proizvedenog ovim procesom.

Dalja srodna istraživanja će takođe biti u fokusu novog istraživačkog centra za industrijsku transformaciju Australijskog istraživačkog saveta (ARC) za preradu nedovoljno iskorišćenog ugljeničnog otpada sa dodatom vrednošću, koji će predvoditi profesor Džang, koji će biti pokrenut kasnije 2024.