Bolja upotreba fosfora može osigurati da zalihe traju bar 500 godina i podstaći globalnu proizvodnju hrane

Bolja upotreba fosfora može osigurati da zalihe traju bar 500 godina i podstaći globalnu proizvodnju hrane

Efikasnije korišćenje fosfora moglo bi da omogući da ograničene zalihe važnog đubriva traju više od 500 godina i da podstakne globalnu proizvodnju hrane za ishranu rastuće populacije.

Ali ove koristi će se desiti samo ako zemlje budu manje rasipničke u pogledu načina na koji koriste fosfor, studija pod nazivom „Primena fosfora prilagođena optimalnom prinosu useva može pomoći u održavanju globalnih rezervi fosfora“ u emisijama Nature Food.

Oko 30–40% poljoprivrednih zemljišta ima preveliku primenu fosfora, pri čemu se najviše koriste evropske i severnoameričke zemlje.

Globalna populacija će dostići skoro 10 milijardi do 2050. godine i procenjuje se da će za ishranu ove povećane populacije biti potrebno još 500 miliona hektara obradivog zemljišta – osim ako se fosfor ne može efikasnije koristiti za povećanje i održavanje prinosa.

Naveden kao kritična sirovina od strane Evropske unije, a nedavno i tema diskusije Skupštine Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, globalno se 20.500 metričkih kilotona fosfora primenjuje na poljoprivredna zemljišta svake godine kao đubrivo.

Izražena je zabrinutost zbog njegovog ograničenog snabdevanja i gubitka slatke vode gde može da pogorša kvalitet vode. Fosfor uglavnom potiče iz rudarskih izvora fosfatnih stena, od kojih postoji samo relativno mali broj izvora koji se nalaze u zemljama poput Maroka i Rusije.

Prethodne procene o tome koliko nam je fosfora ostalo globalno su se uveliko razlikovale od 30 do preko 300 godina. Ove prethodne procene su zasnovane na tekućim rasipničkim praksama koje se nastavljaju i sadržale su dosta nesigurnosti.

Ovo najnovije istraživanje, koje se bavi globalnom upotrebom fosfora i koncentracijom u zemljištu, koje su sproveli naučnici sa Univerziteta Lankaster u Velikoj Britaniji, kao i AgResearch i Linkoln univerziteta na Novom Zelandu, ispitalo je koncentracije fosfora u poljoprivrednim zemljištima širom sveta radi optimalnog rasta 28 glavnih prehrambenih useva. od pšenice i kukuruza do pirinča i jabuka. Istraživanjem su otkrivena zemljišta koja nisu sadržavala dovoljno fosfora i zemljišta koja sadrže koncentracije veće od potrebnih biljkama za optimalan rast.

Njihovi nalazi bacaju novo svetlo na količine fosfora koji su dostupni u zemljištu i koji su potrebni kao đubrivo i otkrivaju da rezerve fosfora mogu trajati i do 531 godinu ako ga koristimo efikasnije i pravednije – to je 77 godina duže nego ako se držimo trenutne prakse.

Profesor Fil Hejgart sa Univerziteta Lankaster i koautor rada je rekao: „Fosfor je suštinsko đubrivo koje pokreće proizvodnju hrane na farmama širom sveta. To je ‘energija’ poljoprivrede koja pokreće naše sisteme ishrane, ali moramo da upravljamo našim snabdeva pažljivo.

„Moramo da tražimo načine da budemo efikasniji i održiviji u njenoj upotrebi i naša studija pokazuje da postoji značajan potencijal za poboljšanje efikasnosti načina na koji koristimo fosforna đubriva. Pokazujemo da je moguće optimizovati globalnu proizvodnju hrane bez ubrzavanja iscrpljivanja dragocenih i konačne globalne rezerve fosfornog đubriva.

„Malo je verovatno da ćemo ostati bez fosfora u narednih 500 godina, ali samo ako primenimo onoliko koliko je potrebno da proizvedemo optimalne prinose useva i zaustavimo rasipničke prekomerne primene.

Istraživački tim je izračunao da se 10.556 metričkih kt fosfora troši svake godine prekomernom primenom, pri čemu najvećim delom dominiraju pšenica i travnjaci u Evropi i kukuruz i pirinač u Aziji.

Profesor Ričard Mekdauel sa Univerziteta Linkoln i AgResearch Nev Zealand i glavni autor studije rekao je: „Mnogi farmeri prekomerno primenjuju fosfor da bi ga ubacili u zemljište. Međutim, biljke mogu da koriste samo deo fosfora u zemljištu.

„Prilagođavanje aplikacija kako bi se održali nivoi koji su planovi potrebni za proizvodnju optimalnih prinosa negira potrebu za rasipanjem fosfora. Ako postoje preveliki nivoi u zemljištu koje biljke ne mogu da iskoriste, fosfor se potencijalno može izgubiti u vodi, što rizikuje da izazove probleme sa kvalitetom vode poput eutrofikacije“.

Ali nije sve u redukcijama. Naučnici su, koristeći podatke o poljoprivrednom zemljištu na globalnom nivou, takođe izračunali da je širom sveta skoro tri četvrtine obrađenog zemljišta u deficitu fosfora – pri čemu je deficit fosfora najakutniji u azijskim zemljama kao što je Indija. Kao rezultat toga, istraživači su izračunali da je globalno potrebno primeniti skoro 57.000 metričkih kt fosfora da bi se ublažila ta tla u deficitu kako bi se povećali prinosi useva.

Zatim su izračunali da je potrebno 17.500 metričkih kt fosfora svake godine da bi se održale optimalne koncentracije fosfora u zemljištu. Ovo bi rezultiralo globalnim smanjenjem potražnje za fosforom za oko 3.000 metričkih kt godišnje.

Profesor Mekdauel je rekao: „Nauka je jasna, ali da bi se fosfor iskoristio efikasno i proširile zalihe, vlade moraju da sarađuju kako bi napravile politiku koja promoviše upotrebu fosfora samo tamo gde je to potrebno. To će uključivati balansiranje distribucije fosfora za optimalan rast useva i smanjenje subvencija koje održavaju prekomerna upotreba fosfora i verovatno će izazvati probleme sa kvalitetom vode.“