Australijski inženjeri razvijaju ultrazvučnu mašinu za hladno kuvanje kafe

Australijski inženjeri razvijaju ultrazvučnu mašinu za hladno kuvanje kafe

Novi metod za isporuku kvalitetne hladne kafe za manje od tri minuta učvršćuje poziciju Australije kao inovatora moderne kafe, tvrde istraživači sa Univerziteta Kvinslend.

Inženjeri sa Univerziteta Novi Južni Vels razvili su ultrazvučnu mašinu za ubrzavanje hladnog kuvanja mlevenih zrna kafe – proces koji obično traje 12 do 24 sata. Istraživanje je objavljeno u Ultrasonics Sonochemistri.

Postdoktorski istraživač dr. Jakueline Moura Nadolni rekla je da su naučnici UK-a potom testirali ovaj napitak, otkrivši da će ukus zadovoljiti ljubitelje hladnog piva koji oduševljeni njegovim glatkijim, manje kiselim i manje gorkim kvalitetima.

„Još jednom, Australija ima novu tehnologiju na dohvat ruke koja nas pomera sa tradicionalnih metoda pravljenja kafe na moderne metode, dajući potrošačima novo vrhunsko iskustvo“, rekao je dr Nadolni.

„Naše obučene degustacije na senzornim panelima su pokazale da možemo postići profil ukusa koji je veoma sličan tradicionalnom hladnom napitku ili espresu u vremenu koje je potrebno da se napravi topli espreso.

Tim UNV-a koji je predvodio dr Francisco Trujillo postavio je svoj patentirani sistem za prenos zvuka na postojeći model aparata za kafu.

Sistem povezuje sondu sa zavrtnjima sa korpom za kuvanje preko metalne trube – pretvarajući korpu za kafu u moćni ultrazvučni reaktor.

Dr Trujillo je rekao da ultrazvučni proces ubrzava ekstrakciju ulja, ukusa i arome mlevene kafe.

„Mogli smo da pokažemo da se ovo može prilagoditi postojećoj espreso mašini“, rekao je on.

„Veoma smo uzbuđeni zbog razvoja ove tehnologije, koju mogu da koriste kompanije koje već proizvode aparate za kafu, tako da će potrošači moći da uživaju u 3-minutnom ultrazvučnom hladnom napitku kod kuće.

„Ovo takođe otvara vrata kafićima i restoranima za proizvodnju piva na zahtev uporedivih sa 24-časovnim hladnim napitcima, snabdevajući sve veću potražnju, dok eliminiše potrebu za velikim poluindustrijskim jedinicama za pripremu piva i velikim prostorom za hlađenje.

UK senzorni naučnik i hemičar ukusa profesor Heder Smit rekla je da metoda ima potencijal da proširi međunarodnu reputaciju Australije kao poznavaoca kafe.

„Imamo neke od najboljih pivara na svetu, a ovde imamo još jedan australijski izum koji pruža vrhunska iskustva kafe na inovativan način“, rekao je profesor Smit.

„Dalji rad bi mogao istražiti različite vrste pasulja iz različitih regiona.“

„A za kompanije ili kafiće koji su specijalizovani za jednostruko poreklo ili visokokvalitetna zrna, ovo bi bila još jedna struna na gudalu da pokažu još jednu senzornu dimenziju kafe.“