Sedentarno ponašanje u detinjstvu povezano sa većim opterećenjem srca u adolescenciji

Sedentarno ponašanje u detinjstvu povezano sa većim opterećenjem srca u adolescenciji

Nedavna studija sprovedena u Finskoj donosi važne uvide u vezi sa sedentarnim ponašanjem i fizičkom aktivnošću u detinjstvu i adolescenciji, te njihovim uticajem na zdravlje srca. Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Američkog udruženja za srce, ukazuju na to da visoki nivoi sedenja i nizak nivo fizičke aktivnosti tokom ove ključne razvojne faze mogu opteretiti srce i povećati rizik od srčanih oboljenja.

U istraživanju koje su sproveli Fakultet sportskih nauka Univerziteta Jivaskila i Institut za biomedicinu Univerziteta istočne Finske, praćeno je sedentarno ponašanje i nivo fizičke aktivnosti kod dece tokom osam godina, od detinjstva do adolescencije.

Studija je identifikovala da adolescenti koji su imali visok nivo sedenja i nizak nivo umerene do snažne fizičke aktivnosti od detinjstva nadalje često imaju veće opterećenje srca u adolescenciji. Posebno značajno opterećenje srca primećeno je kod adolescenata koji su imali niski nivo snažne fizičke aktivnosti.

Pored toga, istraživanje je pokazalo da su visoki nivoi sedenja i niska fizička aktivnost povezani sa većim procentom telesne masti, što delimično objašnjava povezanost sa srčanim opterećenjem. Važno je napomenuti da lagana fizička aktivnost nije bila povezana sa opterećenjem srca.

Dr Eero Haapala sa Fakulteta za sport i zdravstvene nauke Univerziteta Jivaskila ističe zabrinjavajuću činjenicu da mladi provode veliki deo vremena sedeći, dok samo mali broj adolescenata postiže preporučene nivoe dnevne fizičke aktivnosti. On naglašava da visoki nivoi fizičke aktivnosti trebaju postati normalan deo detinjstva i adolescencije, jer poboljšavaju zdravlje srca i opšte blagostanje.

Studija je sprovedena na osnovu tekuće studije o fizičkoj aktivnosti i ishrani kod dece (PANIC) Instituta za biomedicinu Univerziteta istočne Finske, koja je pratila 153 adolescenata tokom osam godina. Tokom istraživanja merena je funkcija srca i nivo naprezanja. Ovi nalazi pružaju dodatne argumente za promociju fizičke aktivnosti i smanjenje sedentarnog ponašanja kod dece radi prevencije srčanih oboljenja.