Nova istraživanja pokazuju moć unutrašnje pažnje: Kako trening svesnosti utiče na mozak i mentalno zdravlje

Nova istraživanja pokazuju moć unutrašnje pažnje: Kako trening svesnosti utiče na mozak i mentalno zdravlje

Kroz prizmu sveprisutne svesnosti o okruženju, nova istraživanja postavljaju fokus na unutrašnje okruženje – um i telo. Na nedavnom godišnjem sastanku Društva kognitivnih neuronauka (CNS) u Torontu, predstavljeni su podaci koji otkrivaju kako trening svesnosti, kroz obraćanje pažnje na unutrašnje procese, može da ima dubok uticaj na mentalno zdravlje, sposobnost pamćenja, nivo stresa i proces starenja.

Erika Nihus sa Bovdoin koledža ističe važnost treninga pažnje kao mehanizma za oblikovanje mozga. Ona naglašava da nema prečica i da je potrebna kontinuirana praksa kako bi se postigli beneficijalni efekti. Ovo otkriće otvara put ka boljem razumevanju neuronskih mehanizama koji stoje iza treninga svesnosti i ukazuje na potencijalne koristi kako za pojedince, tako i za istraživače koji proučavaju korene saznanja u mozgu.

Proučavanje interocepcije, sposobnosti osećanja unutrašnjih stanja tela, posebno je značajno u kontekstu depresije. Norman Farb sa Univerziteta u Torontu Mississauga ističe da je ova sposobnost ključna za razumevanje i regulisanje emocionalnih stanja. Njegova istraživanja ukazuju na to da trening svesnosti može da pomogne u upravljanju depresijom tako što osnažuje integraciju novih senzacija i osećanja.

Studije takođe pokazuju da fokusiranje pažnje na dah, centralna praksa u treningu svesnosti, može da dovede do deaktivacije delova mozga koji su uključeni u kognitivnu kontrolu i procenu. Ovo otvara nove mogućnosti za olakšanje od prekomernog razmišljanja i stresa.

David Ziegler sa Neuroscape-a na Univerzitetu Kalifornije, San Francisko, istražuje primenu tehnologije u treningu svesnosti. Njegova aplikacija MediTrain koristi adaptivni algoritam kako bi prilagodila trening svakom pojedincu, što rezultira poboljšanjem pažnje i mentalne otpornosti.

Ova istraživanja su inspirativna i otvaraju vrata za nove pristupe upravljanju mentalnim zdravljem i poboljšanju kognitivnih funkcija. Kroz kontinuirano istraživanje neuronskih osnova svesnosti, naučnici su sve bliži razumevanju kako se ova praksa može primeniti kao alat za poboljšanje kvaliteta života.