Prve životinje koje svetle u mraku su možda bile drevni korali

Prve životinje koje svetle u mraku su možda bile drevni korali

Mnoge životinje mogu da svetle u mraku. Ali većina životinja koje svetle nalaze se u dubinama okeana.

U novoj studiji, naučnici navode da su dubokomorski korali koji su živeli pre 540 miliona godina možda bile prve životinje koje su svetlele, mnogo ranije nego što se ranije mislilo.

„Svetlosna signalizacija je jedan od najranijih oblika komunikacije za koje znamo – veoma je važna u dubokim vodama“, rekao je Andrea Kvatrini, koautor studije objavljene u utorak u časopisu Zbornik radova Kraljevskog društva B.

Danas, morska stvorenja koja svetlucaju uključuju neke ribe, lignje, hobotnice, meduze, čak i ajkule — sve je rezultat hemijskih reakcija.

Neki koriste svetlost da bi uplašili predatore, „poput alarma protiv provale“, a drugi je koriste da namame plen, kao što to rade udičare, rekao je Kvatrini, koji je kustos korala u Nacionalnom muzeju prirodne istorije Smitsonijan.

Druge životinje koriste svetlost kao svetionik za pronalaženje partnera.

Mnoge dubokomorske vrste mekih korala nakratko svetle kada ih udarite—ili kada ih pogladite četkom. To je ono što su naučnici koristili, priključeni na podvodni rover na daljinsko upravljanje, da identifikuju i proučavaju svetleće vrste, rekao je Steven Haddock, koautor studije i morski biolog sa Instituta za istraživanje akvarijuma u ​​zalivu Monterej.

Meki koral može izgledati kao trska koja se maše, prsti kostura ili stabljike bambusa – i svetleće ružičasto, narandžasto, belo, plavo i ljubičasto pod reflektorima istraživača, rekao je on.

„Za neke vrste, celo telo sija – za druge će svetleti samo delovi njihovih grana“, rekla je Danijel DeLeo, koautor studije i evolucioni morski biolog u Smithsonian-u.

Što se tiče korala, naučnici nisu sigurni da li ova svetleća reakcija treba da privuče ili odbije druge organizme, ili možda oboje. Ali njegova učestalost sugeriše da ima ključnu funkciju u mnogim vrstama korala, rekla je ona.

Ali koliko dugo neke vrste korala imaju sposobnost da sijaju?

Da bi odgovorili na ovo pitanje, istraživači su koristili genetske podatke iz 185 vrsta svetlećih korala da bi napravili detaljno evoluciono drvo. Otkrili su da je zajednički predak svih današnjih mekih korala živeo pre 540 miliona godina i da je vrlo verovatno mogao da sija — ili bioluminiscenciju.

Taj datum je oko 270 miliona godina pre prethodnog najranijeg poznatog primera: svetlećeg praistorijskog škampa. Takođe postavlja poreklo proizvodnje svetlosti u vreme kambrijumske eksplozije, kada se život na Zemlji brzo razvijao i diverzifikovao – što je dovelo do mnogih velikih životinjskih grupa koje postoje danas.

„Ako je životinja imala novu osobinu koja ju je učinila zaista posebnom i koja joj je pomogla da preživi, njeni potomci će verovatnije izdržati i preneti je“, rekao je Stjuart Sandin, morski biolog sa Okeanografskog instituta Skrips, koji nije bio uključen u studija.