Korišćenje ultrazvuka umesto rendgenskih zraka za otkrivanje preloma ruku kod dece

Korišćenje ultrazvuka umesto rendgenskih zraka za otkrivanje preloma ruku kod dece

Tim lekara, medicinskih sestara i medicinskih istraživača povezanih sa više institucija u Australiji otkrio je da ultrazvučni uređaji mogu poslužiti kao pouzdani dijagnostički alati za decu koja imaju simptome distalnog preloma podlaktice. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nev England Journal of Medicine, grupa je testirala upotrebu ultrazvučnih uređaja u dijagnostici preloma ruku kod dece.

Prethodna istraživanja su pokazala da su distalni prelomi podlaktice (prelom kostiju u delu podlaktice najbližem zglobu) među najčešćim povredama dece o kojima je prijavljeno osoblje Hitne pomoći.

Prethodno istraživanje je takođe pokazalo da su mnogi roditelji zabrinuti zbog izlaganja svoje dece elektromagnetnim talasima visoke energije, kratkih talasa koje emituju rendgenski aparati – posebno ako je njihovo dete sklono nezgodama. U ovom novom naporu, istraživački tim je testirao mogućnost korišćenja običnih ultrazvučnih mašina umesto rendgenskih mašina za dijagnostikovanje takvih preloma.

Tim je pratio lečenje i ishode za 270 dece uzrasta od pet do 15 godina koja su dovedena u hitnu pomoć sa bolom u distalnom delu podlaktice. Deca su nasumično raspoređena u jednu od dve grupe.

Deca iz jedne grupe su rađena ultrazvukom. Ako je test bio negativan, dete je poslato kući sa uputstvima za negu. Ako je test bio pozitivan, onda je to potvrđeno rendgenskim ispitivanjem i lečenjem. Druga grupa je testirana samo na rendgenskim aparatima i lečena na osnovu rezultata. Sva deca su kontaktirana jedne, četiri i osam nedelja nakon dijagnoze da bi se videlo koliko dobro zarastaju njihove povrede.

Istraživački tim nije pronašao razliku u ishodima između dve grupe. Pošto ultrazvučno testiranje može da se uradi odmah, da su hitne službe bile manje gužve. Napominju da ultrazvučno testiranje košta mnogo manje od rendgenskog testiranja i ne zahteva sertifikaciju osoblja.

Napominju da je tehnologija napredovala do te mere da postoje komercijalni uređaji koji se priključuju na pametne telefone za ličnu upotrebu. Oni sugerišu da bi ultrazvuk mogao da igra mnogo veću ulogu u dijagnostici preloma uopšte – posebno na udaljenim mestima.