Istraživači pokazuju pozitivan efekat melatonina u prevenciji gojaznosti

Istraživači pokazuju pozitivan efekat melatonina u prevenciji gojaznosti

Dve međunarodne studije koje je vodio Univerzitet u Granadi (UGR) potvrdile su da melatonin pomaže u prevenciji gojaznosti. Pored toga, njeni efekti su pozitivni protiv visceralne gojaznosti, posebno zabrinjavajuće masnoće koja se akumulira duboko u abdomenu, blizu vitalnih organa, što može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Naučnici sa Odeljenja za farmakologiju UGR, Instituta za neuronauke Federika Oloriza Univerziteta u Granadi, Biosanitarnog instituta u Granadi i Univerziteta u Kataru rade na ovom istraživanju. Profesor UGR Ahmad Agil vodi ove studije, koje su objavljene u časopisima Antioksidansi i Biomedicina i farmakoterapija.

Eksperiment, sproveden na gojaznim i dijabetičarskim odraslim pacovima oba pola, otkrio je da hronična primena leka melatonina (10 mg/kg telesne težine dnevno i tokom tri meseca) sprečava gojaznost u većoj meri nego akutni tretman i smanjuje visceralni gojaznost za oko 3%. Takođe ublažava atrofiju mišićnih vlakana uzrokovanu gojaznošću, transformaciju tipa mišićnih vlakana u oksidativniji i sporiji fenotip, i generiše povećanje mitohondrijalne aktivnosti i sadržaja, što objašnjava smanjenje povećanja telesne težine i kod ženki i kod mužjaka pacova. .

Kombinacija primene melatonina sa kupanjem u blago hladnoj vodi, oko 17°C (prosečna temperatura mora) dodatno podstiče smanjenje telesne težine, prema ovom istraživanju. Naučnici sugerišu da ova metoda može pomoći ljudima sa gojaznošću.

Profesor UGR Ahmad Agil objašnjava da „problemi gojaznosti, prekomerne težine i dijabetesa tipa 2 postaju sve češći u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju“.

Ova realnost je posledica loše adaptacije ljudskog genoma na postojeće okruženje kalorijskih faktora sredine, elemenata koji se mogu modifikovati i kontrolisati: sedentarni način života, konzumacija hiperkalorične hrane i pića sa stalnim i neograničenim pristupom, izolacija od hladnoće, negativna industrijska manipulacija hranom sa aditivima kao što su grickalice, zaslađivači i pojačivači ukusa i promena cirkadijalnih bioloških ritmova usled prekomernog i hroničnog izlaganja noćnom svetlu: od obavljanja noćnog rada, noćnog uzimanja hrane, poremećaja spavanja, stresa i nedostatka izloženosti prirodno svetlo, koje smanjuje nivoe endogenog melatonina.

Ahmad Agil preporučuje odabir odgovarajućih aktivnosti na osnovu unutrašnjeg biološkog sata svake osobe danju i noću.

„Tokom dana dobro je izlagati se prirodnom svetlu, baviti se adekvatnom fizičkom aktivnošću, birati niskokalorične dijete sa neprerađenom hranom i zameniti ove aditive termogenim začinima i biljem, izbegavati jelo između obroka, ne nositi izolacionu odeću i održavajte grejanje na ugodnoj i hladnoj temperaturi od oko 17°C, kao i tuširanje hladnom vodom.“

Tokom noći, stručnjak preporučuje spavanje u mraku, izbegavanje upotrebe uređaja koji emituju plavo svetlo jedan ili dva sata pre spavanja i post, čime se povećava nivo endogenog melatonina. On takođe savetuje naše starije da daju male doze melatonina na recept lekara (jer se njihov endogeni nivo melatonina smanjuje sa godinama) i još više u slučaju gojaznosti da daju visoke doze (farmakološke).

„Naš glavni izazov je primena melatonina i drugih strategija, kao što je intermitentno gladovanje, u oblasti medicine, posebno da se reši mogućnost iz perspektive lečenja pomenutih patologija (dijabetes i njegove komplikacije) koje uključuju povećan oksidativno-mitohondrijski stres. , oštećenje mitohondrija i povezana metainflamacija (upala niskog stepena metaboličkog porekla)“, ističe Agil.

Rezultati ovih studija su u skladu sa onima koje su ranije objavili isti istraživači u poslednjih 13 godina, a koji pokazuju da farmakološka primena melatonina predstavlja još jednu novu strategiju u terapijskom pristupu dijabetesu (centralna gojaznost i njen dijabetes tipa 2) i njegove komplikacije, kao što su steatoza jetre, hipertenzija, promena lipida, itd.

Rezultati takođe ukazuju na to da ova supstanca obuzdava gojaznost i poboljšava metaboličku funkciju kroz aktivaciju smeđe masti i tamnjenje potkožnog masnog tkiva. Melatonin čak podstiče adipogenezu bež mezenhimalnih matičnih ćelija kod ljudi.

Prema rezultatima, melatonin bi mogao da pomogne u lečenju visceralne gojaznosti, što uspostavlja potrebu za razvojem novih kliničkih ispitivanja kako bi se dokazala njegova efikasnost kod ljudi. Već postoje testovi na ljudima koji pokazuju pozitivne rezultate.

„Ohrabrujući pokazatelji dobijeni u pretkliničkim modelima pozivaju da se melatonin prevede u sledeću fazu, kako bi se istražilo kako on pomaže u održavanju mitohondrijalne homeostaze i, u većoj meri, da li bi terapija melatoninom omogućila da se odloži ili zaustavi gojaznost i njene komplikacije, povećavajući njegovu hroničnu farmakološku upotrebu“, rekao je Agil.