Najveća slatkovodna riba na svetu, skoro 300 kilograma, pronađena u Kambodži

Najveća slatkovodna riba na svetu, skoro 300 kilograma, pronađena u Kambodži

Najveća zabeležena slatkovodna riba na svetu, džinovska raža, uhvaćena je u reci Mekong u Kambodži, saopštili su naučnici iz te zemlje jugoistočne Azije i Sjedinjenih Država.

Stingray, uhvaćen 13. juna, imao je skoro 4 metra od njuške do repa i bio je težak nešto ispod 300 kilograma, navodi se u saopštenju od ponedeljka od strane Vonders of the Mekong, zajedničkog kambodžansko-američkog saveza. istraživački projekat.

Prethodni rekord za slatkovodnu ribu bio je džinovski mekonški som od 300 kilograma, otkriven na Tajlandu 2005. godine, saopštila je grupa.

Ratu je ulovio lokalni ribar južno od Stung Trenga u severoistočnoj Kambodži. Ribar je upozorio obližnji tim naučnika iz projekta Čuda Mekonga, koji je objavio svoj rad na očuvanju u zajednicama duž reke.

Naučnici su stigli u roku od nekoliko sati nakon što su dobili vesti posle ponoći i bili su zapanjeni onim što su videli.

„Da, kada vidite ribu ove veličine, posebno u slatkoj vodi, teško je shvatiti, tako da mislim da je ceo naš tim bio zapanjen“, rekao je vođa Vonders of the Mekong Zeb Hogan u onlajn intervjuu sa Univerziteta Nevada u Reno. Univerzitet je u partnerstvu sa Upravom za ribarstvo Kambodže i USAID-om, međunarodnom agencijom za razvoj američke vlade.

Slatkovodne ribe se definišu kao one koje ceo svoj život provode u slatkoj vodi, za razliku od džinovskih morskih vrsta kao što su plavoperajna tuna i marlin, ili ribe koje migriraju između slatke i slane vode poput ogromne beluge jesetre.

Ulov raža nije bio samo u postavljanju novog rekorda, rekao je.

„Činjenica da riba i dalje može da bude ovoliko velika je znak nade za reku Mekong“, rekao je Hogan, napominjući da se vodni put suočava sa mnogim ekološkim izazovima.

Reka Mekong protiče kroz Kinu, Mjanmar, Laos, Tajland, Kambodžu i Vijetnam. Dom je za nekoliko vrsta džinovskih slatkovodnih riba, ali pritisci na životnu sredinu rastu. Naučnici se posebno plaše da bi veliki program izgradnje brana poslednjih godina mogao ozbiljno da poremeti mrestilišta.

„Globalno su velike ribe ugrožene. One su vrste visoke vrednosti. Potrebno im je mnogo vremena da sazrevaju. Dakle, ako se love pre nego što sazre, nemaju priliku da se razmnožavaju“, rekao je Hogan. „Mnoge od ovih velikih riba su migratorne, tako da su im potrebne velike površine da bi preživele. Na njih utiču stvari poput fragmentacije staništa od brana, očigledno pod uticajem prekomernog izlova. Dakle, oko 70% džinovskih slatkovodnih riba na globalnom nivou preti izumiranje, i sve vrste Mekonga.“

Tim koji je požurio na lokaciju ubacio je uređaj za označavanje blizu repa moćne ribe pre nego što ga je pustio. Uređaj će slati informacije o praćenju za narednu godinu, pružajući podatke bez presedana o ponašanju džinovskih raža u Kambodži.

„Džinovska raža je veoma slabo shvaćena riba. Njeno ime, čak i naučno ime, promenilo se nekoliko puta u poslednjih 20 godina“, rekao je Hogan. „Nalazi se širom jugoistočne Azije, ali nemamo skoro nikakvih informacija o njemu. Ne znamo o njegovoj životnoj istoriji. Ne znamo o njegovoj ekologiji, o njegovim migracionim obrascima.“

Istraživači kažu da je to četvrta džinovska raža prijavljena u istoj oblasti u poslednja dva meseca, a sve su bile ženke. Oni misle da bi ovo moglo biti žarište vrste.

Lokalno stanovništvo dalo je ražanju nadimak „Borami“ ili „pun mesec“ zbog njegovog okruglog oblika i zbog toga što je mesec bio na horizontu kada je oslobođen 14. juna. Pored časti da je uhvatio rekordera, srećnom ribaru je obeštećeno po tržišnoj stopi, što znači da je dobio isplatu od oko 600 dolara.