Multifrekventna timpanometrija može pomoći u dijagnozi Menierove bolesti

Multifrekventna timpanometrija može pomoći u dijagnozi Menierove bolesti

Multifrekventna timpanometrija (MFT) bi mogla pomoći u dijagnozi Menierove bolesti (MD), prema pregledu objavljenom na internetu 4. marta u Journal of Clinical Medicine.

Christos Tsilivigkos, sa Nacionalnog i Kapodistrijanskog univerziteta u Atini u Grčkoj, i kolege su sproveli sistematski pregled literature i meta-analizu kako bi ispitali ulogu MFT-a u dijagnozi MD. Analiza je uključila sedam identifikovanih studija koje su direktno upoređivale uši zahvaćene MD sa neoštećenim ili kontrolnim ušima.

Istraživači su otkrili da među 282 ušiju pogođenih MD, 197 nezahvaćenih ušiju kod pacijenata sa MD i 420 ušiju kod zdravih kontrola, nije bilo statistički značajnih razlika između grupa za rezonantnu frekvenciju. U zahvaćenim ušima, prosek audiometrije čistog tona nižih frekvencija bio je značajno veći od onog uočenog u netaknutim ušima. Za timpanogram provodljivosti na 2 kHz, primećena je statistički značajno veća G širina od 2 kHz u zahvaćenim ušima u odnosu na neoštećena ili kontrolna uha. Kontrolne uši su imale statistički značajno manju širinu G od 2 kHz u poređenju sa druge dve grupe.

„MFT, a posebno širina G na 2 kHz, može biti važan alat u dijagnozi MD“, pišu autori. „Trebalo bi sprovesti dalje studije kako bi se razjasnila definitivna uloga MFT-a u MD, mehanizam koji je u osnovi ovih merenja i dijagnostička tačnost ovog testa.“