Koje zemlje ukidaju motore sa unutrašnjim sagorevanjem

Koje zemlje ukidaju motore sa unutrašnjim sagorevanjem

Evropska unija odobrila je u ponedeljak sporazum koji će dovesti do postepenog ukidanja prodaje novih automobila na fosilna goriva do 2035. godine, a konačno zeleno svetlo ministara energetike treba da dobije u utorak.

Blok od 27 zemalja pridružuje se više od deset drugih zemalja koje su postavile rokove za okončanje prodaje novih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem (ICE) koji emituju otrovne gasove koji su glavni pokretač klimatskih promena.

Norveška je pionir u okončanju vladavine ICE vozila, sa samo novim vozilima sa nultom emisijom – bilo električnim ili vodoničnim – koja će se prodavati od 2025.

Norveška je i najveći proizvođač fosilnih goriva u Zapadnoj Evropi i vodeći proizvođač električnih vozila: nešto manje od 80 odsto novih automobila prodatih 2022. godine bili su električni.

Britanija, Izrael i Singapur planiraju da zabrane prodaju novih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem 2030. godine.

U Britaniji je ta mera deo napora da se stvori „zelena industrijska revolucija“ koja ima za cilj otvaranje hiljada radnih mesta.

Kina je preuzela vodeću ulogu u proizvodnji električnih vozila na baterije, sa stotinama kompanija koje proizvode automobile i izdašne javne subvencije.

Kineske firme takođe dominiraju u proizvodnji sirovina koje se koriste u električnim baterijama i njihovoj proizvodnji.

Najveći zagađivač na svetu sa najvećim svetskim tržištem automobila, Kina je postavila putne tačke ka eliminisanju novih automobila na fosilna goriva. Cilj mu je da akumulatorska električna, hibridna vozila i vozila sa gorivnim ćelijama čine 20 odsto prodaje 2025. godine. Cilj mu je da oni čine većinu do 2035. godine.

Pojavile su se i lokalne inicijative: nekoliko gradova sada zabranjuje prodaju skutera na fosilna goriva, zaustavljaju vozila sa nultom emisijom ili su postavili zone niske emisije.

Prema klimatskom planu predsednika Džoa Bajdena, polovina novih automobila koji se prodaju u Sjedinjenim Državama trebalo bi da bude sa nultom emisijom štetnih gasova 2030. Velike subvencije se koriste za zaštitu lokalnih proizvođača i privlačenje proizvodnje baterija.

Međutim, plug-in hibridi su uključeni u taj cilj. Iako ova vozila imaju motore na fosilna goriva, mogu da pređu nekoliko desetina kilometara na svoje baterije.

Uprkos tome što su dom Tesle, pred Sjedinjenim Državama je dug put. Prodaja čisto električnih vozila predstavljala je samo 5,8 odsto tržišta u 2022.

Države Kalifornija i Njujork planiraju da zabrane prodaju novih automobila na fosilna goriva, osim plug-in hibrida, od 2035. Kanada je postavila isti cilj.

Sporazum od ponedeljka okončava tronedeljnu dramu nakon blokade u poslednjem trenutku koju je postavila Nemačka i zadržava prekid prodaje novih vozila na fosilna goriva od 2035. godine, što je ključni element klimatskih planova bloka.

Sa vozilima koja moraju imati nultu emisiju, čak ni hibridi neće uspeti da uspeju. U bloku će moći da se prodaju samo nova akumulatorska vozila sa električnim ili vodoničnim gorivnim ćelijama, osim ako nisu dizajnirana da koriste sintetička goriva bez ugljenika.

Da bi se zadovoljili nemački liberali, napravljeno je izdvajanje za sintetička goriva, koja su još u razvoju, ali za koja se nadamo da se mogu napraviti od CO 2 korišćenjem zelene energije, čime je njihova upotreba neutralna u svrhe emisije.

Zone niske emisije koje ograničavaju pristup starim vozilima gradskim centrima takođe su se umnožile širom Evrope.

Potpuno električna vozila predstavljala su 12,1 odsto prodaje novih automobila u EU 2022. godine.

Unutar EU, Irska, Holandija i Švedska postavile su ambiciozniji cilj prelaska na vozila sa nultom emisijom štetnih gasova 2030. godine.

Takođe veliki proizvođač automobila, Japan planira da odvoji vreme da pređe na električna vozila i favorizuje hibride, od kojih je Tojota svetski šampion. Električna vozila su činila samo 1,7 odsto prodaje novih automobila u 2022.

Vlada planira da zabrani prodaju vozila na fosilna goriva osim hibrida 2030-ih.

Indija, koja očekuje procvat vlasništva nad automobilima, ali već pati od ozbiljnog zagađenja vazduha, ciljala je na električna vozila koja čine 30 odsto prodaje u 2030. godini.

Čile, glavni proizvođač litijuma koji se koristi u baterijama, ima za cilj 2035.