TSMC ostvaruje godišnji prihod od 10 milijardi dolara

TSMC ostvaruje godišnji prihod od 10 milijardi dolara

Tajvanski proizvođač čipova TSMC planira da izgradi drugu fabriku čipova u Arizoni i više nego utrostruči svoje početne investicije na 40 milijardi dolara, procenjujući u utorak godišnji prihod od 10 milijardi dolara od fabrika kada oni su u funkciji, prenosi Rojters.

Strane investicije kompanije Taivan Semiconductor Manufacturing Co, najvećeg svetskog proizvođača ugovornih čipova, jedna su od najvećih u istoriji SAD.

Prvo postrojenje za proizvodnju čipova, ili fabrika, biće u funkciji do 2024. godine, dok će drugo postrojenje u blizini proizvoditi najnaprednije čipove koji se trenutno proizvode, nazvane „3 nanometra“, do 2026. godine.

Američki predsednik Džo Bajden i drugi, uključujući izvršne direktore glavnih kupaca TSMC-a, prisustvovali su ceremoniji otvaranja novog objekta vrednog 12 milijardi dolara u sušnom i neplodnom delu severnog Feniksa.

„Kada završimo sa obe fabrike, proizvodićemo preko 600.000 pločica godišnje, što predstavlja 10 milijardi dolara godišnjeg prihoda“, rekao je predsednik TSMC-a Mark Liu, dodajući da će kupci koji koriste te čipove imati godišnju prodaju od preko 40 milijardi dolara.

Liu je rekao da će dve fabrike otvoriti 13.000 visoko plaćenih tehnoloških poslova, uključujući 4.500 u okviru TSMC-a, a ostatak popunjavaju dobavljači.

Apple Inc, Nvidia Corp i Advanced Micro Devices Inc, svi glavni kupci TSMC-a, rekli su da očekuju da će se njihovi čipovi proizvoditi u novim pogonima u Arizoni.

„Sarađujemo sa TSMC-om na proizvodnji čipova koji pomažu u pokretanju naših proizvoda širom sveta. I radujemo se proširenju ovog posla u godinama koje dolaze jer TSMC stvara nove i dublje korene u Americi“, rekao je izvršni direktor Apple-a Tim Kuk.

„AMD očekuje da bude veliki kupac, obe fabrike i mi smo posvećeni bliskoj saradnji sa TSMC-om i celim ekosistemom“, rekla je izvršna direktorka AMD-a Lisa Su.

Najmanje desetak velikih dizalica je još uvek postavljeno oko prve fabrike koja je nazvana Fab 21.

U pozadini nove fabrike sa američkom zastavom i transparentom sa natpisom „Budućnost napravljena u Americi, Feniks, Arizona“, najviši rukovodioci predvođeni osnivačem TSMC-a Morisom Čangom (91) nazdravili su otvaranju fabrike penušavim vinom.

Skoro 600 inženjera angažovanih u Arizoni poslato je na Tajvan na obuku, rekao je Čang. „Ovo je veoma dobar znak da će se moj san od pre 25 godina sada ispuniti“, rekao je on o svojoj želji da gradi fabrike u Sjedinjenim Državama.