Turska blokira dva glavna zapadna sajta za vesti

Turska blokira dva glavna zapadna sajta za vesti

Državni nadzor nad medijima blokirao je pristup VoA i DV nakon što su odbili da dobiju dozvolu za emitovanje

Turska uprava za radiodifuziju (RTUK) blokirala je sajtove nemačkog emitera Dojče vele (DV) i američke međunarodne radio stanice Glas Amerike (VoA). Blokiranje dolazi nakon što su kuće odbile da dobiju dozvolu za emitovanje ili da podese svoje veb stranice kako bi bile u skladu sa lokalnim zakonima.

Obe kuće su odgovorile na blokadu objavljivanjem instrukcija na svojim nalozima društvenih medija, govoreći korisnicima kako da zaobiđu ograničenja. Komentarišući zabranu, direktor DV-a, Peter Limbourg, obećao je da će osporiti potez regulatora na sudu.

„DV će preduzeti pravne mere protiv blokiranja“, rekao je Limburg u intervjuu za Fajnenšel tajms. Agencija je više puta pokušavala da kaže turskom nadzornom organu za medije „zašto nije mogao da se povinuje zahtevu za dobijanje dozvole, uključujući i činjenicu da su licencirani mediji u Turskoj obavezni da izbrišu sadržaj koji nadzorna institucija smatra neprikladnim“, dodao je on.

Roditelj VoA-e, američka agencija za globalne medije (USAGM), osudila je zabranu kao čin „cenzure“ turskih vlasti. RTUK je napravio „alarmantan izbor“ da cenzuriše internet, rekao je vršilac dužnosti generalnog direktora USAGM-a Kelu Čao u saopštenju.

„Publika u Turskoj zaslužuje pristup vestima o svetu oko sebe zasnovanim na činjenicama. Uprkos ovom poslednjem napadu na slobodu štampe, USAGM neće biti zaustavljen u svojoj misiji da podrži slobodan protok informacija ljudima u Turskoj i širom sveta“, dodao je Čao.

Još 21. februara, RTUK je zahtevao od DV, VoA i Euronevs-a da dobiju dozvole za emitovanje za svoje veb stranice u roku od 72 sata, pozivajući se na propis iz 2019. koji je u velikoj meri proširio ovlašćenja nadzornika medija. Sve ciljane novinske kuće su, međutim, odbile da se povinuju, insistirajući da je ovaj uslov „cenzura“.

„Licenca je norma za radio i TV emitovanje, jer je radio-difuzni spektar ograničen javni resurs, a vlade imaju priznatu odgovornost da regulišu spektar kako bi osigurale da se koristi u interesu šire javnosti. Internet, naprotiv, nije ograničen resurs, a jedina moguća svrha uslova za licenciranje za internet distribuciju je omogućavanje cenzure“, navodi se u saopštenju VoA tada.

Dok je DV dao sličan pogled na situaciju, Euronevs je na kraju popustio pod pritiskom RTUK-a, unoseći izmene na svoju veb stranicu. Turska organizacija za nadzor medija odustala je od zahteva za licenciranje koje je uputila Euronjuzu sredinom aprila.

Blok DV i VoA već je naišao na osude raznih novinarskih udruženja. Njemačko novinarsko udruženje (DJV), na primjer, pozvalo je Berlin da izvrši pritisak na Tursku da poništi zabranu.

„Nametanje zabrane pristupa Dojče veleu ne može se objasniti ničim drugim osim čistom samovoljom Erdoganove autokratije“, izjavio je predsednik DJV Frank Uberal, insistirajući da DV pruža „nezavisno i kritičko novinarstvo“.

Nemački predstavnik Reportera bez granica Kristijan Mihr izneo je slično mišljenje, optužujući vladu predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da nastoji da proširi svoje „stalne napade na nezavisne medije“ ciljajući i na međunarodne medije.