Sud u Mjanmaru osudio Su Ći na 5 godina zatvora

Sud u Mjanmaru osudio Su Ći na 5 godina zatvora

Sud u Mjanmaru pod vojnom upravom osudio je u sredu bivšu liderku te zemlje Aung San Su Ći za korupciju i osudio je na pet godina zatvora u prvom od nekoliko slučajeva korupcije protiv nje.

Su Ći, koja je zbačena vojnim preuzimanjem prošle godine, demantovala je optužbe da je prihvatila zlato i stotine hiljada dolara koje joj je dao vrhunski politički kolega kao mito.

Njene pristalice i nezavisni pravni stručnjaci smatraju njeno krivično gonjenje nepravednim potezom da se diskredituje Su Ći i legitimiše preuzimanje vlasti od strane vojske, a da se 76-godišnji izabrani lider ne vrati u aktivnu ulogu u politici.

Ona je već osuđena na šest godina zatvora u drugim slučajevima i suočava se sa još 10 optužbi za korupciju. Maksimalna kazna po Zakonu o borbi protiv korupcije je 15 godina zatvora i novčana kazna. Osude u drugim slučajevima mogle bi dovesti do ukupno više od 100 godina zatvora za dobitnika Nobelove nagrade za mir koji je već proveo godine u pritvoru zbog prkošenja vojnoj vladavini.

Vest o presudi u sredu stigla je od pravnog zvaničnika koji je tražio da ne bude identifikovan jer nije ovlašćen da objavi takve informacije. Suđenje Su Ći u glavnom gradu Najpitou bilo je zatvoreno za medije, diplomate i gledaoce, a njenim advokatima je zabranjeno da razgovaraju sa novinarima.

Stranka Su Ći Nacionalna liga za demokratiju odnela je ubedljivu pobedu na opštim izborima 2020, ali poslanicima nije bilo dozvoljeno da zauzmu svoja mesta kada je vojska preuzela vlast 1. februara 2021, uhapsivši Su Ći i mnoge starije kolege u njenoj stranci i vladi . Vojska je tvrdila da je postupila zato što je došlo do masovne izborne prevare, ali nezavisni posmatrači izbora nisu pronašli nikakve veće nepravilnosti.

Preuzimanje vlasti naišlo je na velike nenasilne proteste širom zemlje, koje su snage bezbednosti ugušile smrtonosnom silom koja je do sada dovela do smrti skoro 1.800 civila, prema grupi za nadzor, Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima.

Kako je represija eskalirala, oružani otpor protiv vojne vlade je rastao, a neki stručnjaci UN-a sada okarakterišu zemlju kao da je u stanju građanskog rata.

Su Ći nije viđena niti joj je dozvoljeno da govori u javnosti otkako je pritvorena i nalazi se na nepoznatoj lokaciji. Međutim, na prošlonedeljnom završnom ročištu u slučaju, izgledalo je da je dobrog zdravlja i zamolila je svoje pristalice da „ostanu ujedinjeni“, rekao je pravni zvaničnik upoznat sa postupkom koji je tražio da ne bude imenovan jer nije ovlašćen da daje informacije .

U ranijim slučajevima, Su Ći je osuđena na šest godina zatvora zbog osuda za ilegalni uvoz i posedovanje voki-tokija, kršenje ograničenja zbog korona virusa i pobunu.

U slučaju odlučenom u sredu, ona je optužena da je primila 600.000 dolara i sedam zlatnih poluga u 2017-18. od Fio Min Teina, bivšeg glavnog ministra Jangona, najvećeg grada u zemlji i visokog člana njene političke stranke. Njeni advokati, pre nego što su im uručeni nalozi za gep krajem prošle godine, rekli su da je ona odbacila sva njegova svedočenja protiv nje kao „apsurdna“.

Drugih devet slučajeva koji se trenutno vode u skladu sa Zakonom o borbi protiv korupcije uključuje nekoliko u vezi sa kupovinom i iznajmljivanjem helikoptera od strane jednog od njenih bivših ministara u kabinetu. Za kršenje zakona predviđena je maksimalna kazna za svako delo od 15 godina zatvora i novčana kazna.

Su Ći je takođe optužena za preusmeravanje novca namenjenog kao dobrotvorne donacije za izgradnju rezidencije i za zloupotrebu svog položaja za dobijanje nekretnina za iznajmljivanje po cenama nižim od tržišnih za fondaciju koja nosi ime po njenoj majci. Državna komisija za borbu protiv korupcije izjavila je da je nekoliko njenih navodnih radnji lišilo državu prihoda koje bi inače zaradila.

Još jedna optužba za korupciju u kojoj se navodi da je primila mito još nije izašla na suđenje.

Su Ći se takođe sudi po optužbi za kršenje Zakona o službenoj tajni, za koju je predviđena maksimalna kazna od 14 godina, i po optužbi za izbornu prevaru, za koju je predviđena maksimalna kazna od tri godine.