Šolc je uveren da nemačke vladajuće stranke mogu premostiti podele

Šolc je uveren da nemačke vladajuće stranke mogu premostiti podele

Kancelar Olaf Šolc izjavio je u utorak da je uveren da će se razgovori između tri vladajuće stranke u Nemačkoj završiti „veoma dobrim rezultatima“, odbacujući kritičare koji optužuju vladu da je paralizovana sporovima oko planova potrošnje i ekoloških reformi.

Visoki članovi Šolcovih Socijaldemokrata levog centra i dve manje stranke, ekolozi Zelenih i Slobodnih demokrata koji se bave biznisom, održali su trodnevne povremene razgovore u Kancelariji u Berlinu pokušavajući da izglade svoje razlike u širokom spektru pitanja.

Šolc je odbio da identifikuje ključne tačke, ali je insistirao da je postignut napredak.

„Odavno smo rešili glavno pitanje koje je trebalo rešiti“, rekao je on novinarima u Berlinu. „Sada se radi o mnogim detaljima.“

Ovaj 64-godišnjak je rekao da je sveobuhvatni cilj da se ispuni obećanje vlade za 2021. da će ubrzati nemačku transformaciju ka zelenijoj, digitalnijoj ekonomiji. On je napomenuo da je prethodna vlada pod bivšom kancelarkom Angelom Merkel takođe održavala celovečernje sastanke kako bi postigla „dobre rezultate“.

„A ovde će čak biti veoma, veoma, veoma dobrih rezultata“, rekao je Šolc.

Među pitanjima koja su podelila koaliciju poslednjih nedelja je i predlog da se uvedu stroga nova pravila koja bi efektivno zabranila ugradnju konvencionalnih grejača na ulje i gas od sledeće godine. Zelena stranka tvrdi da peći na fosilna goriva treba što pre ukinuti jer doprinose klimatskim promenama i cementiraju zavisnost Nemačke od inostranog uvoza energije.

Slobodne demokrate i Šolcove socijaldemokrate brinu da bi takva promena naljutila glasače jer instaliranje toplotnih pumpi zahteva mnogo veće početne investicije, iako su operativni troškovi niži.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, članica Zelenih, označila je ovo pitanje kao jedno od vitalnog značaja, rekavši na konferenciji o obnovljivoj energiji u Berlinu da je „svako grejanje u svakom podrumu u našoj zemlji deo naše buduće bezbednosne strukture“.

Skoro polovina postojećih sistema grejanja kuća u Nemačkoj koristi prirodni gas, od čega je veliki deo dolazio iz Rusije sve dok snabdevanje nije prekinuto nakon ruskog napada na Ukrajinu.

U vladi je već besnela debata o tome kako ubrzati infrastrukturne projekte i smanjiti emisije u nemačkom transportnom sektoru. Slobodne demokrate su ovog meseca naljutile svoje zelene koalicione partnere zahtevajući u poslednjem trenutku rupu u zabrani vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem u EU.

Aleksandar Dobrindt iz opozicione Hrišćansko-socijalne unije ismevao je nejedinstvo vlade, rekavši novinarima: „Sasvim je moguće da ova vlada i dalje postoji, ali nije u stanju da vlada.

Šolc je sugerisao da bi burna debata bila vredna truda, s obzirom na pitanja koja su u pitanju.

„Radi se o najvećoj modernizaciji naše privrede koja je pred nama, o mogućnostima za rast koje imamo (i) mnogim dodatnim radnim mestima koja bi mogla da se otvore“, rekao je on.

„Naporno radimo na tome da taj bum bude moguć“, dodao je on.