Kim Džong Un nadgleda lansiranje raketa koje simuliraju nuklearni protivnapad

Kim Džong Un nadgleda lansiranje raketa koje simuliraju nuklearni protivnapad

U novom koraku eskalacije napetosti na Korejskom poluostrvu, severnokorejski lider Kim Džong Un nadgledao je lansiranje „super velikih“ višecevnih raketnih bacača, koje su simulirale nuklearni protivnapad na potencijalne neprijateljske ciljeve, prema izveštajima državnih medija objavljenim u utorak.

Ova aktivnost, koja je detaljno dokumentovana u zvaničnim izveštajima Korejske centralne novinske agencije (KCNA), usledila je nakon južnokorejskih i japanskih obaveštajnih podataka o višestrukim ispaljivanjima balističkih projektila kratkog dometa s teritorije Severne Koreje prema njenim istočnim morima.

Analitičari naglašavaju da su severnokorejske rakete velike veličine, poput ovih višecevnih raketnih bacača, u stanju da zamagle granicu između artiljerijskih sistema i balističkih projektila, jer imaju sposobnost stvaranja sopstvenog potiska i mogu biti navođene tokom leta. Severna Koreja je prethodno opisala neke od ovih sistema, uključujući višecevne raketne bacače kalibra 600 mm, kao sposobne za isporuku taktičkih nuklearnih bojevih glava.

Prema KCNA-i, lansiranja u ponedeljak su bila prva demonstracija sistema upravljanja i kontrole nuklearnog oružja u Severnoj Koreji poznatog kao „Haekbangashoe“ ili „nuklearni okidač“. Cilj ovih vežbi, kako je navedeno u izveštaju, bio je demonstrirati snagu i raznovrsna sredstva za napade nuklearnih snaga Severne Koreje, dok se tenzije sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom nastavljaju produbljivati.

Fotografije koje su objavili državni mediji prikazuju Kim Džong Una kako posmatra lansiranje raketa sa osmatračnice, dok je izveštaj istakao da su rakete letile 352 kilometra pre nego što su precizno pogodile svoje ciljeve na ostrvu. Ovaj potez potvrđuje pouzdanost „sistema komandovanja, upravljanja, kontrole i rada celih nuklearnih snaga“ Severne Koreje, kako se navodi u KCNA izveštaju.

Kim Džong Un je izrazio zadovoljstvo vežbom, koja je, kako je rekao, pokazala kako nuklearno naoružane snage Severne Koreje šire „operativni prostor taktičkog nuklearnog napada i diverzifikuju ga“. Ovi komentari odražavaju sve agresivniju nuklearnu doktrinu Severne Koreje, koja ovlašćuje njenu vojsku da pokrene preventivne nuklearne napade na neprijatelje ako proceni da je njeno rukovodstvo ugroženo.

Južnokorejski i japanski obaveštajni izvori izvestili su da su rakete Severne Koreje preletele oko 300 kilometara pre nego što su se srušile u vodama između Korejskog poluostrva i Japana. Očekuje se da će ovo lansiranje dalje pojačati napetosti u regionu, s obzirom na to da je domet raketa ukazivao na mogućnost gađanja ciljeva u Južnoj Koreji.

Ove aktivnosti Severne Koreje deo su njene šire strategije jačanja vojnih kapaciteta, dok istovremeno ostaje u zastoju diplomatski dijalog sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom. Spoljni zvaničnici i analitičari ističu da Kimov cilj, u krajnjem slučaju, jeste da primora Sjedinjene Države da prihvate Severnu Koreju kao nuklearnu silu i pregovaraju o ekonomskim i bezbednosnim ustupcima s pozicije sile.

Uzimajući u obzir ove događaje, Sjedinjene Države i Južna Koreja nastavljaju jačati svoje vojne vežbe i strategije nuklearnog odvraćanja kako bi odgovorile na rastuće izazove iz Severne Koreje. Dok se situacija dalje razvija, očekuje se nastavak napetosti na Korejskom poluostrvu, dok sve tri zemlje pokušavaju da pronađu ravnotežu između vojne spremnosti i diplomatskih nastojanja za smirivanje situacije.