Britanski ministar posetiće Italiju kako bi razgovarao o zaustavljanju migranata koji dolaze čamcima

Britanski ministar posetiće Italiju kako bi razgovarao o zaustavljanju migranata koji dolaze čamcima

Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli posetio je Italiju u okviru napora britanske vlade da suzbije migrante koji stižu malim čamcima.

Kleverli će se sastati sa svojim italijanskim kolegom, ministrom unutrašnjih poslova Mateom Pjantedosijem, i razgovarati o tome kako Italija i Britanija mogu da prošire svoj zajednički rad kako bi sprečile migrante u severnoj Africi da često opasna putovanja preko Sredozemnog mora, rekli su zvaničnici u utorak.

Cleverli će posetiti i Lampeduzu, najjužnije ostrvo Italije koje prima većinu migranata koji stižu u zemlju. U septembru je oko 7.000 ljudi stiglo iz Tunisa na to malo ostrvo u periodu od otprilike 24 sata, preplavivši lokalni prihvatni centar za migrante.

Poseta dolazi u trenutku kada je britanski premijer Riši Sunak pojačao svoje pozive britanskom parlamentu da odobri njegov plan da deportuje neke tražioce azila u Ruandu.

Sunak je pre dve godine potpisao sporazum sa tom istočnoafričkom državom i insistirao na tome da je njegov plan deportacije ključno sredstvo odvraćanja koje će pomoći da se „zaustave čamci“ — mala nesposobna plovila koja prevoze migrante preko Lamanša. Ali predlog je više puta blokiran sudskim presudama i aktivistima za ljudska prava koji kažu da je nezakonit i nehuman.

Britanski zvaničnici kažu da su Velika Britanija i Italija „globalni lideri u stvaranju smelih i novih rešenja za ilegalnu migraciju“.

„Naše zemlje su pokazale da smo spremne da osporimo status kvo i koristimo inovativna rešenja za rešavanje problema, dok žestoko jurimo za bandama za krijumčarenje ljudi“, rekao je Kleverli u saopštenju.

Njegova kancelarija se pozvala na petogodišnji sporazum nedavno dogovoren između Italije i Albanije prema kojem će Albanija — koja nije deo Evropske unije — smeštati do 3.000 migranata u dva centra za Italiju dok se njihovi zahtevi za azil obrađuju.

Poput Sunakovog plana za Ruandu, taj dogovor je takođe bio široko kritikovan od strane grupa za ljudska prava.