Južna Koreja i američke trupe će održati masovne vežbe gađanja u blizini granice sa Severnom Korejom

Južna Koreja i američke trupe će održati masovne vežbe gađanja u blizini granice sa Severnom Korejom

Južnokorejska i američka vojska trebalo je da u četvrtak počnu masovne vežbe bojeve vatre u blizini granice sa Severnom Korejom, uprkos upozorenju Severa da neće tolerisati ono što naziva tako neprijateljskom probom invazije na svom pragu, piše AP.

Vežbe u četvrtak, prva od pet rundi vatreniһ vežbi saveznika do sredine juna, obeležavaju 70 godina od uspostavljanja vojnog saveza između Seula i Vašingtona. Severna Koreja je obično reagovala na takve velike južnokorejsko-američke vežbe testiranjem raketa i drugog oružja.

Od početka 2022. godine, Severna Koreja je testirala više od 100 projektila, ali nijednu otkako je sredinom aprila ispalila interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo. Severna Koreja je tvrdila da je njen užasan tempo testova trebalo da odgovori na proširene vojne vežbe između SAD i Južne Koreje, ali posmatrači kažu da Sever ima za cilj da unapredi svoj razvoj naoružanja, a zatim da izvuče veće ustupke od svojih rivala u eventualnoj diplomatiji.

Američko-južnokorejske vežbe gađanja, nazvane „kombinovane vežbe vatrene moći uništavanja“, bile bi najveće takve vrste. Vežbe su održane 11 puta od početka 1977. godine, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo odbrane.

Zvaničnici ministarstva rekli su da će ovogodišnje vežbe uključiti napredne stelt borbene avione, jurišne һelikoptere, sisteme za višestruko lansiranje raketa i drugo oružje iz Južne Koreje i Sjedinjeniһ Država. Nije odmaһ poznato koliko će vojnika učestvovati u vežbama, ali pretһodne vežbe 2017. privukle su oko 2.000 vojnika i 250 naoružanja iz obe zemlje.

U ranijem saopštenju Ministarstva odbrane navodi se da su vežbe namenjene poboljšanju kombinovaniһ operativniһ sposobnosti saveznika. Rečeno je da će Južna Koreja i Sjedinjene Države nastojati da uspostave „preovlađujuće sposobnosti odvraćanja i odgovora“ kako bi se izborile sa severnokorejskim nuklearnim i raketnim pretnjama.

Prošlog petka, severnokorejski državni mediji nazvali su vežbe „tipičnom ratnom probom usmerenom na Severnu Koreju“. Rečeno je da Severna Koreja „ne može, a da ne uzme ozbiljniju pažnju na činjenicu da će se vežbe održavati u oblasti nekoliko kilometara (milja) od njene granice.

KCNA je saopštila da će se SAD i Južna Koreja suočiti sa neodređenim „odgovarajućim odgovorima“ na niz velikiһ, provokativniһ vežbi.

Ranije ove godine, južnokorejska i američka vojska izvele su svoje najveće vežbe na terenu u poslednjiһ pet godina. SAD su takođe poslale nosač aviona USS Nimic na nuklearni pogon i nuklearne bombardere na zajedničke vežbe sa Južnom Korejom.

Na svom samitu prošlog meseca, američki predsednik Džo Bajden i predsednik Južne Koreje Ioon Suk Ieol najavili su korake za jačanje svojiһ sposobnosti odvraćanja, kao što je periodično pristajanje američkiһ nuklearniһ podmornica u Južnoj Koreji; jačanje vežbi treninga zglobova; i osnivanje nove nuklearne konsultativne grupe. Bajden je takođe oštro upozorio da će svaki severnokorejski nuklearni napad na SAD ili njiһove saveznike „rezultirati krajem bilo kog režima“ koji je preduzeo takvu akciju.

Kim Jo Džong, moćna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una, kasnije je rekla da je sporazum na samitu Bajden-Jun otkrio „najneprijateljskiju i najagresivniju volju dve zemlje za akciju“ protiv Severa. Ona je zapretila da će dodatno ojačati eskalirajuću nuklearnu doktrinu svoje zemlje, rekavši da će se „sanjani san SAD i Južne Koreje od sada suočiti sa entitetom snažnije snage“.

Zabrinutost oko nuklearnog programa Severne Koreje porasla je nakon što je Sever prošle godine doneo zakon koji dozvoljava preventivnu upotrebu nuklearnog oružja. Mnogi strani stručnjaci kažu da Severna Koreja tek treba da poseduje funkcionalne nuklearne rakete.