Rusija brani veto na rezoluciju UN o zabrani nuklearnog oružja u svemiru, poziva na glasanje za zabranu svakog oružja

Rusija brani veto na rezoluciju UN o zabrani nuklearnog oružja u svemiru, poziva na glasanje za zabranu svakog oružja

Rusija je u ponedeljak odbranila svoj veto na rezoluciju UN koja poziva sve nacije da spreče trku u nuklearnom naoružanju u svemiru, izazivajući SAD, Japan i njihove zapadne saveznike da podrže rivalsku rezoluciju Moskve koja poziva na zabranu svakog oružja u svemiru „za sva vremena“.

Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzia rekao je da su Sjedinjene Države i Japan, koji su sponzorisali rezoluciju na koju je stavio veto, krivi za „licemerje i dvostruke standarde“. Optužio je SAD i zapadne nacije šire za planiranje vojnog istraživanja svemira, uključujući raspoređivanje oružja, posebno „sistema za borbu protiv udara“.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud je uzvratio, rekavši Generalnoj skupštini UN: „Istina je da Rusija trenutno ima nekoliko konvencionalnih antisatelitskih oružja već u orbiti, od kojih je jedno testirala 2019. On je dodao da je Rusija zapretila da će gađati satelite oružjem i rekao da postoje „verodostojne informacije da Rusija razvija novi satelit sa nuklearnim uređajem“.

Do verbalnog sukoba došlo je na dan kada je Rusija zapretila udarom na britanske vojne objekte i rekla da planira da održi vežbe koje simuliraju upotrebu taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju. Akcije Moskve bile su odgovor na komentare visokih zapadnih zvaničnika o mogućoj dubljoj umešanosti u rat u Ukrajini.

U februaru 2023, ruski predsednik Vladimir Putin je odgovorio na rastuće tenzije sa Zapadom zbog njegove podrške Ukrajini objavom da Moskva suspenduje svoje učešće u Novom START ugovoru — poslednjem preostalom paktu o kontroli nuklearnog naoružanja sa Sjedinjenim Državama.

Ujedinjene nacije su u ponedeljak upozorile na rastuću zabrinutost zbog nedavnih sve češćeg govora različitih strana o nuklearnom oružju kada su ih pitale o planiranim vežbama Rusije koje simuliraju upotrebu taktičkog nuklearnog oružja.

„Trenutni nuklearni rizici su na alarmantno visokom nivou“, rekao je portparol UN Stefan Dužarik. „Moraju se izbegavati sve radnje koje bi mogle da dovedu do pogrešnog proračuna, eskalacije sa katastrofalnim posledicama.

Prema rezoluciji Generalne skupštine usvojenoj u aprilu 2022. godine, svaka od stalnih članica Saveta bezbednosti — SAD, Rusija, Kina, Britanija i Francuska — koja stavi veto na rezoluciju mora da se pojavi pred svetskim telom od 193 člana kako bi objasnila zašto.

Pre nego što je američko-japanska rezolucija stavljena na glasanje 24. aprila, Rusija i Kina su neuspešno predložile amandman kojim bi se sve zemlje pozvale da spreče svo oružje — ne samo oružje za masovno uništenje — u svemiru.

U sledećem glasanju o rezoluciji SAD i Japana, 13 zemalja je glasalo „za“, Kina je bila uzdržana, a Rusija je glasala „ne“, stavivši veto na tu meru.

Nedelju dana kasnije, Rusija je objavila svoju rivalsku rezoluciju koja poziva sve zemlje da zaustave raspoređivanje svog oružja u svemiru, kao i „pretnju ili upotrebu sile u svemiru“, takođe „za sva vremena“.

Nebenzia je u ponedeljak tvrdio da se Sjedinjene Države i njihovi saveznici protive zabrani svakog oružja u svemiru jer planiraju da tamo rasporede oružje i odlažu pretnju upotrebom sile u svemiru — „iz svemira i protiv objekata u svemiru .”

Vud je doveo u pitanje iskrenost Putinovih javnih komentara da Rusija nema nameru da raspoređuje nuklearno oružje u svemiru.

„Da je to slučaj, Rusija ne bi stavila veto na ovu rezoluciju“, rekao je Vud. „Postupci Rusije dovode značajnu sumnju u to da li će podržati postojeće pravne obaveze iz Sporazuma o svemiru i izazivaju zabrinutost o tome šta bi to moglo značiti za međunarodni mir i bezbednost.

Rezolucija SAD i Japana na koju je uloženo veto potvrdila bi da zemlje koje su ratifikovale Sporazum o svemiru iz 1967. moraju da ispoštuju svoje obaveze da ne stavljaju u orbitu oko Zemlje „bilo kakve objekte“ sa oružjem za masovno uništenje, niti ih postavljaju „na nebeska tela, ili postaviti takvo oružje u svemir.” Sporazum je ratifikovalo 114 zemalja, uključujući SAD i Rusiju.

Vud je rekao da sve zemlje treba da podrže Sporazum o svemiru i ne dozvoljavaju Rusiji da skrene pažnju sa odredbi pakta pokušavajući da unapredi sopstvenu rezoluciju, o kojoj se, kako je rekao, raspravlja u drugim telima gde još nema konsenzusa.

„Akcije Rusije samo nastoje da podele države, a ne da nas ujedine“, rekao je on.

Japanski ambasador Jamazaki Kazujuki zatražio je od zemalja članica Ujedinjenih nacija da zamisle šta bi se desilo ako bi nuklearno oružje detoniralo u svemiru.

„Veliki broj satelita i druge kritične svemirske infrastrukture bi bio oboren“, rekao je on.

Ali posledice neće biti ograničene samo na svemir, rekao je Jamazaki, rekavši da će to imati posledice na živote ljudi i da će ometati razvoj „u svakom regionu na Zemlji, katastrofalno i nepovratno“.