Južna Koreja ima za cilj da poveća prodaju oružja UAE

Južna Koreja ima za cilj da poveća prodaju oružja UAE

Južnokorejski predsednik Ioon Suk-ieol otputovao je u nedelju u Ujedinjene Arapske Emirate u želji da iskoristi nove mogućnosti za prodaju oružja. Seul produbljuje svoje odbrambene veze sa Abu Dabijem dok se Emirati udaljavaju od oslanjanja na Vašington za vojnu podršku nakon neuspešnog američkog povlačenja iz Avganistana.

Jun je stigao u Abu Dabi u državnu posetu i dočekan je u predsedničkoj palati uz počasnu gardu i vojni aeromiting. Predsednik UAE Mohamed bin Zajed Al Nahjan najavio je planove za ulaganje 30 milijardi dolara u Južnu Koreju, rekavši za Ionhap News: „Odlučili smo da investiramo sa poverenjem u Republiku Koreju koja drži svoja obećanja u svim okolnostima.

Južna Koreja već gradi ogromnu nuklearnu elektranu u UAE i od 2015. šalje komandose u Emirate da obezbede vojnu obuku. Dve vlade potpisale su u nedelju sporazume o produbljivanju veza u oblastima kao što su tehnologija i energetika, uključujući sporazum o gomilanju zaliha nafte, kao i odbrani.

„Atmosfera je izuzetno zrela za bezbednosnu ili vojnu saradnju između Južne Koreje i UAE koja uključuje industriju oružja“, rekao je zvaničnik predsedničke kancelarije u Abu Dabiju za Ionhap.

To sazrevanje je navodno počelo nakon haotičnog izlaska SAD iz Avganistana u avgustu 2021. „Pogrešno postupanje u vezi sa povlačenjem SAD iz Avganistana izazvalo je sumnje u regionu ne samo u vezi sa spremnošću SAD da ispoštuju svoje obaveze u oblasti odbrane, već iu njihovoj sposobnosti da to učine,“ prema Institutu za Bliski istok, istraživačkom centru iz Vašingtona.

Nekoliko meseci nakon debakla u Avganistanu, u decembru 2021, UAE su suspendovali ugovore o kupovini američkih borbenih aviona F-35 i dronova za 23 milijarde dolara. Mesec dana kasnije, Abu Dabi je pristao da kupi M-SAM sistem protivvazdušne odbrane od Južne Koreje za 3,5 milijardi dolara. M-SAM je razvijen u saradnji sa Rusijom, delimično zasnovan na tehnologiji koja se koristi u raketnim sistemima S-350E i S-400.

Američki zvaničnici su navodno nametnuli zahteve UAE da dobiju odobrenje za dogovor o F-35, uključujući zaustavljanje kineske kompanije da gradi logističku luku, odbijanje da koristi 5G telekomunikacionu opremu kineskog Huaveja, odustajanje od tehnološkog partnerstva sa Pekingom i pristanak na daljinsko praćenje borbenih aviona od strane Vašingtona.