Ajdaho: Ministarstvo pravde traži pauziranje zabrane abortusa

Ajdaho: Ministarstvo pravde traži pauziranje zabrane abortusa

Ministarstvo pravde SAD zatražilo je ove nedelje od saveznog sudije da zabrani Ajdahu da sprovodi svoju skoro potpunu zabranu abortusa dok je u toku tužba kojom se federalni zakon o zdravstvenoj zaštiti protivi državnom zakonodavstvu protiv abortusa.

U međuvremenu, zakonodavna skupština Ajdaha predvođena republikancima traži dozvolu da interveniše u saveznom slučaju, baš kao što je to učinila u tri druge tužbe u vezi sa abortusom podnete pred državnim sudovima.

„Ako se dozvoli da stupi na snagu, zakon iz Ajdaha će naneti značajnu nepopravljivu štetu, uključujući i javno zdravlje pacijenata širom Ajdaha“, napisala je advokat Ministarstva pravde Lisa Njuman u sudskim dokumentima podnetim u ponedeljak.

Ministarstvo pravde tužilo je prošle nedelje Ajdaho zbog stroge državne zabrane abortusa, rekavši da bi to primoralo lekare da prekrše Zakon o hitnoj medicinskoj pomoći i radu, savezni zakon koji zahteva da svako ko dođe u medicinsku ustanovu radi hitnog lečenja bude stabilizovan i lečen.

Zakon koji je usvojen 2020. i postavljen kao „zakon o pokretaču“ automatski stupa na snagu 25. avgusta sada kada je Vrhovni sud SAD poništio svoju značajnu presudu o pravima na abortus skoro pola veka nakon Roe protiv Vejda.

Zakon inkriminiše sve abortuse, a svako ko izvrši, pokuša ili pomogne u abortusu može se suočiti sa zatvorskom kaznom od dve do pet godina uz gubitak zdravstvene dozvole. Međutim, lekari koji vrše abortuse da bi spasili život pacijenta, ili u slučajevima silovanja ili incesta, mogu koristiti te informacije kao pravnu odbranu tokom krivičnog suđenja.

Zakon o hitnom medicinskom liječenju i radu zahtijeva od bolnica koje primaju federalna sredstva Medicare-a da pruže stabilizacijski medicinski tretman pacijentima koji su u hitnim slučajevima. Neke od tih pacijenata su trudne, saopštilo je Ministarstvo pravde, au nekim situacijama hitno stabilizacijsko lečenje podrazumeva prekid trudnoće.

Ajdaho ima 52 bolnice sa sertifikatom Medicare-a koje su zajedno primile oko 3,4 milijarde dolara sredstava Medicare-a tokom budžetskih godina 2018, 2019. i 2020., prema tužbi, uključujući oko 74 miliona dolara koji su pripisani bolničkim odeljenjima za hitne slučajeve.

Zakon Ajdaha je „daleko uži“ od saveznog zakona, tvrdi Ministarstvo pravde, i stavlja lekare u nemoguću poziciju kada imaju pacijentkinje sa vanmaterničnom trudnoćom, opasno visokim krvnim pritiskom, ozbiljnim infekcijama i drugim životno opasnim stanjima.

„Čak i u slučajevima kada je prekid trudnoće neophodan da bi se sprečila smrt pacijentkinje, zakon Ajdaha zahteva od lekara da rizikuje hapšenje i krivično gonjenje za svaki izvršeni abortus jer zakon pruža samo ‘afirmativnu odbranu’ koju lekar mora da dokaže na suđenju, “, napisao je Njuman za saveznu vladu. „Preteći lekarima krivičnim gonjenjem — čak i kada pružaju lečenje u hitnim situacijama opasnim po život kako to zahteva savezni zakon — zakon Ajdaha kažnjava i obeshrabruje takav tretman, i samim tim je u direktnom sukobu sa saveznim zakonom.

Kancelarija državnog tužioca Ajdaha Lorensa Vasdena još nije odgovorila na tužbu u pravnim podnescima, ali Vasden je prošle nedelje izdao saopštenje u kojem je tužbu nazvao „politički motivisanom“ i kritikovao Ministarstvo pravde što prvo nije tražilo „smislen dijalog“ sa državnim zvaničnicima o pitanje.

Zakonodavno telo Ajdaha zatražilo je dozvolu da zvanično interveniše u slučaju u ponedeljak.

„Zakonodavstvo ima jedinstveno razumevanje i uvid u abortuse hitne pomoći u Ajdahu (jedini tip abortusa koji je ovde u pitanju) koji će takođe pomoći ovom sudu u pravednom rešavanju ove građanske parnice“, privatno angažovani advokati parlamenta, Daniel Bover i Monte Neil Stjuart, napisao je.

Viši američki okružni sudija B. Linn Vinmill nije rekao u sudskim dokumentima kada će doneti odluku o zahtevu Ministarstva pravde da se zabrana abortusa stavi na čekanje, ali je odredio vremenski okvir koji zahteva da „prijatelj suda“ podnosi izveštaje poput ovih iz zakonodavnog tela podneti do 19. avgusta u predmetu.

Država Ajdaho se takođe bori protiv tri druge tužbe u vezi sa abortusom u Vrhovnom sudu Ajdaha. Te tužbe, koje je podnela regionalna podružnica za planirano roditeljstvo i porodični lekar, imaju za cilj skoro potpunu zabranu abortusa u državi, još jednu zabranu abortusa koja počinje nakon šest nedelja trudnoće, i zakon koji dozvoljava potencijalnim rođacima embriona ili fetusa da tuže pružaoci abortusa za najmanje 20.000 dolara.

Ti slučajevi su i dalje na sudu.

Kompleksno pravno manevrisanje koje se odvija u Ajdahu postaje sve češće u crvenim državama jer američki pejzaž reproduktivne nege i dalje oseća posledice odluke Vrhovnog suda SAD kojom se poništavaju decenije presude o pravima na abortus.

U Vajomingu, advokati su se u utorak raspravljali oko toga da li zabrana abortusa u Vajomingu treba da bude suspendovana usred tužbe kojom se osporava novi zakon.

Četiri žene, uključujući dva akušera i dve neprofitne organizacije, uključujući jednu koja je planirala da otvori kliniku za žensko zdravlje i abortus u Casperu koja je napadnuta u maju, podnele su tužbu u Vajomingu. Zakon Vajominga bi dozvolio abortuse u slučajevima silovanja, incesta i ozbiljnih medicinskih komplikacija, ali bi zabrana primorala trudnice u takvim okolnostima i njihove lekare da se bore sa rizikom od krivičnog gonjenja, tvrde oni.

Okružni sudija Teton, Melissa Ovens, u Džeksonu, pokazala je simpatije prema tim argumentima u privremenoj suspenziji zabrane abortusa u Vajomingu nekoliko sati nakon što je stupila na snagu 27. jula. Nakon što je ponovo saslušala slične argumente u utorak, Ovens planira da donese odluku najkasnije u sredu o tome da li će nastaviti da suspenduje zakon.