Kuba na referendumu odobrila istopolne brakove

Kuba na referendumu odobrila istopolne brakove

Kubanci su odobrili sveobuhvatan zakon o „porodičnom zakonu“ koji bi omogućio istopolnim parovima da se venčavaju i usvajaju, kao i redefinisanje prava za decu i bake i deke, rekli su zvaničnici u ponedeljak, iako je protivljenje na nacionalnom referendumu bilo neobično snažno ostrvo kojim upravlja Komunistička partija.

Meru — koja sadrži više od 400 članaka — odobrilo je 66,9 odsto prema 33,1 odsto, rekla je predsednica Nacionalnog izbornog veća Alina Balseiro Gutijerez zvaničnim medijima, iako je ostalo da se prebroje povratnici iz nekoliko mesta.

Reforme su naišle na neobično jak otvoren otpor rastućeg evangelističkog pokreta na Kubi — i mnogih drugih Kubanaca — uprkos opsežnoj vladinoj kampanji u korist te mere, uključujući hiljade informativnih sastanaka širom zemlje i obimno medijsko praćenje koji je podržavaju.

Kubanski izbori — na kojima nije dozvoljena nijedna partija osim komunista — rutinski donose margine pobede veće od 90 odsto — kao što je to učinio i referendum o velikoj ustavnoj reformi 2019.

Kodeks bi omogućio surogat trudnoće, šira prava za bake i deke u odnosu na unuke, zaštitu starijih i mere protiv rodnog nasilja.

Predsednik Migel Dijaz-Kanel, koji je promovisao zakon, priznao je pitanja o toj meri dok je glasao u nedelju.

„Većina naših ljudi će glasati za kodeks, ali on i dalje ima pitanja koja naše društvo u celini ne razume“, rekao je on.

Ovu meru je odobrio kubanski parlament, Narodna skupština, nakon godina debate o takvim reformama.

Glavni pobornik ove mere bila je Mariela Kastro, direktorka Nacionalnog centra za seksualno obrazovanje, promoter prava za istopolne parove, ćerka bivšeg predsednika Raula Kastra i nećakinja njegovog brata Fidela.

Ali na Kubi postoji jak društveni konzervativizam i nekoliko verskih vođa je izrazilo zabrinutost ili protivljenje zakonu, brinući se da bi to moglo da oslabi nuklearne porodice.

Iako je Kuba bila zvanično – i često militantno – ateista decenijama nakon revolucije 1959. koju je predvodio Fidel Kastro – Raulov brat – postala je tolerantnija prema religijama u poslednjih četvrt veka. To je značilo veće otvaranje ne samo nekada dominantne Rimokatoličke crkve, već i afro-kubanskih religija, protestanata i muslimana.

Neke od tih crkava iskoristile su otvaranje 2018. i 2019. za kampanju protiv još jednog plebiscita koji bi prepravio ustav na način koji bi dozvolio gej brakove.

Opozicija je bila dovoljno jaka da je tadašnja vlast ustuknula.