MRI u realnom vremenu otkriva obrasce pokreta unutrašnjih govornih mišića kod pacijenata koji mucaju

MRI u realnom vremenu otkriva obrasce pokreta unutrašnjih govornih mišića kod pacijenata koji mucaju

Istraživači sa Univerzitetskog medicinskog centra Getingen (UMG) i Instituta za multidisciplinarne nauke Maks Plank (MPI-NAT) uspeli su da vizuelizuju obrasce pokreta unutrašnjih govornih mišića pacijenta koji muca koristeći magnetnu rezonancu (MRI) u realnom vremenu.

Metod pomaže da se poboljša naše razumevanje mehaničkih aspekata mucanja, da se identifikuju kvarovi mišića u poremećajima govora i da pomogne u sticanju i jačanju novih govornih obrazaca. Rezultati su objavljeni u časopisu The Lancet.

Mucanje je poremećaj govora sa abnormalnim pokretima i poremećenom koordinacijom dinamike pokreta unutrašnjih govornih mišića, jezika i mekog nepca, koji pogađa oko 1% odrasle populacije.

Do sada je to bilo slabo shvaćeno, jer se mišići nisu mogli posmatrati spolja, a nije se znalo ni kako su funkcionisali tokom mucanja. Nedavni napredak u magnetnoj rezonanciji u realnom vremenu (MRI) sada je omogućio da se vizualizuju njihovi obrasci kretanja kako se pojavljuju.

Saradnja „Interdisciplinarne radne grupe za poremećaje tečnosti“ koju vodi prof. dr Martin Sommer na Odeljenju za neurologiju Univerzitetskog medicinskog centra Getingen (UMG) i istraživačke grupe „Biomedical NMR“ koju vodi prof. dr Jens Frahm sa Instituta za multidisciplinarne nauke Maks Plank (MPI-NAT) uspeo je da napravi snimak pokreta jezika i mekog nepca 42-godišnjeg pacijenta koji muca dok je čitao tekst na MR skeneru.

42-godišnji zdravi pacijent je imao nehotične trenutke netečnog govora od svoje 4 godine. Nekoliko pokušaja lečenja za poboljšanje tečnosti nije imalo trajni efekat. Rano je napustio školu da bi završio tehničko naukovanje, izbegavao je profesije vezane za govor i stekao je akademsko zvanje inženjera posle četiri godine večernje škole. Neposredno pre učešća u studiji, ponovo je učestvovao u terapiji koja se fokusirala na različite tehnike za oslobađanje bloka u kombinaciji sa treningom za smanjenje anksioznosti.

Za ovaj video snimak kretanja pacijenta, MRI skener je morao da obezbedi 55 pojedinačnih MR skeniranja u sekundi. Video prikazuje obrasce pokreta koji su u osnovi osnovnih simptoma mucanja: nevoljna ponavljanja zvukova i slogova, produženja zvuka i zvučne ili nečujne blokade.

Oni se pojavljuju na video snimku kao trajne kontrakcije mišića, odnosno zatezanje mišića i ponavljajući pokreti u delovima jezika, usana i mekog nepca. Detektovani su i tečni govorni segmenti koji su karakteristični za ovu vrstu poremećaja govora.

Ova zapažanja omogućavaju bolje razumevanje nepravilnog funkcionisanja pojedinih govornih mišića i organa koji se javljaju tokom mucanja. Prevedeno na kliniku, metoda će pomoći da se identifikuju kvarovi u kretanju govornih mišića i organa kod poremećaja govora i pomoći u sticanju i učvršćivanju novih govornih obrazaca.

Profesor Somer kaže: „Pokazujući nam mehaničko poreklo simptoma, MRI u realnom vremenu poboljšava naše razumevanje mucanja i biće važno oruđe u daljim istraživanjima. I omogućavajući nam da direktno vidimo gde unutrašnji mišići i organi govora stvaraju ‘pogrešnim’ pokretima, ova metoda će nam takođe u velikoj meri pomoći u lečenju ovog višestrukog neuromišićnog poremećaja.“