Odbačena tužba koja okrivljuje lek protiv malarije za psihozu

Odbačena tužba koja okrivljuje lek protiv malarije za psihozu

LOS ANĐELES – Savezni sudija odbacio je tužbu protiv proizvođača leka protiv malarije okrivljenog za izazivanje psihotičnog ponašanja i neuroloških oštećenja američkih vojnika, presudivši da slučaj nema pravo da se pokrene u Kaliforniji, preneo je Asošijeted pres.

Predložena grupna tužba koju je prošle godine pokrenuo vojni veteran optužila je Roche Laboratories Inc. i Genentech Inc. da su namjerno doveli u zabludu Ministarstvo odbrane i Administraciju za hranu i lijekove o opasnostima meflokina, generičke verzije lijeka Lariam.

Slični slučajevi pokrenuti su u Kanadi i Australiji, ali je tužba pred saveznim sudom u Severnoj Kaliforniji bila prvi slučaj velikih razmera te vrste u SAD, rekli su advokati.

Američka vojska, koja je razvila lek tokom Vijetnamskog rata, nekada je bila najveći korisnik za borbu protiv malarije. Dato je stotinama hiljada vojnika poslatih u Avganistan i Somaliju.

Roche, kome su dodeljena prava intelektualne svojine i koji je dobio odobrenje FDA za Lariam 1989. godine, rekao je da je svoje poslednje serije za distribuciju u SAD proizveo 2005. Ti lekovi su istekli 2008. — godinu dana pre spajanja kompanije sa Genentechom 2009. godine.

Pentagon je nastavio da distribuira generičke verzije leka, iako je elitnim vojnim jedinicama naređeno da prestanu da koriste meflokin 2013. godine nakon što je FDA stavila upozorenje u crnoj kutiji nakon što je utvrđeno da u retkim slučajevima izaziva trajno oštećenje mozga. U upozorenju se navodi da izaziva neželjene efekte kao što su vrtoglavica, gubitak ravnoteže i zujanje u ušima koje bi mogle postati trajne.

Zamenio ga je sigurnijim lekovima.

Džon Nelson sa Floride doneo je tužbu nakon što je rekao da je postao trajno onesposobljen za uzimanje leka tokom služenja u vojsci od 2005. do 2015. Nelson je rekao da nikada nije iskusio nikakve neuropsihijatrijske simptome sve dok nije počeo da uzima meflokin neposredno pre stacioniranja u Avganistanu.

Sudija Okružnog suda SAD Trina Tompson presudila je u ponedeljak u San Francisku da je Nelson dovoljno tvrdio da je proizvođač znao za opasnosti leka i da nije upozorio američku vojsku.

Ali sudija je rekao da je teško primeniti kalifornijski zakon koji proizvođače brendova smatra odgovornim za upozorenja na generičkoj verziji njihovih lekova. Nelson nikada nije živeo u Kaliforniji, a Roche i Genentech su imali sedište u državi samo dva meseca dok je drogu uzimao u inostranstvu 2009.

„Bilo bi nepravedno da tužilac može da podnese svoje zahteve u Kaliforniji i, na osnovu državne doktrine odgovornosti inovatora, bila bi mu proširena veća prava nego što bi mu bila dodeljena u svojoj državi prebivališta na Floridi“, napisao je Tompson. .

Sudija je primetio da druga moguća mesta – Nju Džersi, gde je bio smešten Roš, i Florida, gde Nelson živi – nemaju isti zakon koji bi proširio odgovornost originalnog proizvođača generičkog leka.

Roche je izdao izjavu u jednoj rečenici u kojoj tvrdi da su advokati „šoping na forumu“ i rekao da je zadovoljan što je sud otkrio da slučaj ne pripada kalifornijskom sudu.

Nelson je rekao da su njegovi simptomi krenuli od živopisnih stimulativnih snova koji su mu ometali san i činili ga anksioznim do napada panike, paranoje, nesanice i dva puta pokušao da sebi oduzme život, navodi se u tužbi. Dijagnostikovana mu je depresija, a kasnije i bipolarna bolest, iako lekovi, uključujući antipsihotike, nisu pomogli.

Nakon što je prisustvovao konferenciji 2020. o efektima lekova protiv malarije, Nelson je posumnjao da je možda iskusio toksičnost meflokina i nastavio sa testiranjem koje je potvrdilo dijagnozu.

U tužbi se tražila neprecizirana šteta zbog nemara, neupozoravanja korisnika i lažnog lažnog predstavljanja, između ostalih potraživanja. Takođe je tražio da kompanije plate medicinsko praćenje onih koji su uzimali lek kako bi razumeli uticaj.

Advokati Nelsona nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.