Kineski astronauti se vraćaju na Zemlju nakon šest meseci u svemiru

Kineski astronauti se vraćaju na Zemlju nakon šest meseci u svemiru

Kineska svemirska letelica Šendžou-17 vratila se na Zemlju u utorak, noseći tri astronauta koji su završili šestomesečnu misiju na orbitalnoj svemirskoj stanici u zemlji.

Njih trojica, Tang Hongbo, Tang Šengđie i Đijang Sinlin, sleteli su na lokaciju Dongfeng u severnoj kineskoj autonomnoj oblasti Unutrašnja Mongolija u pustinji Gobi nešto pre 18:00. (1000 GMT). Dolazi otprilike četiri dana nakon što je misija Šendžou-18 pristala na stanicu sa svojom tročlanom zamenskom posadom.

Kina je izgradila sopstvenu svemirsku stanicu nakon što je bila isključena iz Međunarodne svemirske stanice, uglavnom zbog zabrinutosti SAD zbog potpune kontrole kineske vojske nad svemirskim programom usred zaoštravanja konkurencije u tehnologiji između dva geopolitička rivala. Ove godine, kineska stanica je predviđena za dve misije teretnih svemirskih letelica i dve misije svemirskih letova sa ljudskom posadom.

Kineski ambiciozni svemirski program ima za cilj da postavi astronaute na Mesec do 2030. godine, kao i da vrati uzorke sa Marsa otprilike iste godine i pokrene tri misije lunarne sonde u naredne četiri godine.

Novu posadu čine komandant Je Guangfu (43), veteran astronaut koji je učestvovao u misiji Šendžou-13 2021. i borbeni piloti Li Cong, 34, i Li Guangsu, 36, koji su početnici u svemirskim letovima.

Oni će provesti oko šest meseci na tri modula svemirske stanice, Tiangong, koja može da primi do šest astronauta istovremeno. Tokom svog boravka, oni će sprovoditi naučna testiranja, instalirati opremu za zaštitu od svemirskog otpada, izvoditi eksperimente sa korisnim opterećenjem i prenosiće časove nauke studentima na Zemlji.

Kina je takođe rekla da na kraju planira da stranim astronautima i svemirskim turistima ponudi pristup svojoj svemirskoj stanici. Pošto se ISS bliži kraju svog korisnog veka, Kina bi u budućnosti mogla da ostane jedina zemlja ili korporacija koja održava stanicu sa posadom u orbiti.

Kina je izvela svoju prvu svemirsku misiju sa posadom 2003. godine, postavši treća zemlja posle bivšeg Sovjetskog Saveza i SAD koja je poslala osobu u svemir koristeći sopstvene resurse. Tiangong je pokrenut 2021. i završen 18 meseci kasnije.

Veruje se da američki svemirski program još uvek ima značajnu prednost u odnosu na kineski zbog svoje potrošnje, lanaca snabdevanja i sposobnosti. Međutim, Kina je izbila u nekim oblastima, vraćajući uzorke sa površine Meseca prvi put posle decenija i sletajući rover na manje istraženu drugu stranu Meseca.

SAD imaju za cilj da vrate posadu na površinu Meseca do kraja 2025. godine u sklopu obnovljene posvećenosti misijama sa posadom, uz pomoć igrača iz privatnog sektora kao što su SpaceX i Blue Origin.