Big Pharma ove godine podigla cene lekova više od 1.000 puta

Big Pharma ove godine podigla cene lekova više od 1.000 puta

Američka farmaceutska industrija podigla je cene lekova oko 1.186 puta ove godine, prema Patients for Affordable Drugs, zagovaračkoj grupi koja nastoji da obuzda visoke cene lekova koji se izdaju na recept. Grupa je objavila svoju analizu u sredu.

Uprkos rekordnom profitu, farmaceutske kompanije su samo od 24. juna do 5. jula podigle cene za 133 proizvoda, utvrdila je grupa, uz napomenu da je prosečno povećanje cena za 2022. bilo 5%. Samo u julu, 64 farmaceutske kompanije povećale su cene, prema pacijentima za pristupačne lekove.

Kompanije poput Pfizera, koje su ostvarile neviđen profit na svojoj vakcini protiv Covid-19, ipak su nastavile da povećavaju cene drugih lekova. Pfizerov lek za leukemiju, Besponsa, na primer, zabeležio je četiri poskupljenja od početka pandemije i sada se prodaje po ceni od 21.056 dolara za jednu bočicu.

Druga kompanija, Amgen, povećala je svoju cenu leka za autoimune bolesti Enbrel toliko i toliko često od sticanja prava na lek 2002. da je nadmašila čak i rekordnu stopu inflacije u SAD. Između te akvizicije i 2020. godine, kompanija je povećala cenu leka 27 puta dok nije koštao 5.554,96 dolara mesečno – povećanje od 457% u odnosu na njegovu početnu cenu. Ove godine su se dogodila još dva povećanja cena, uprkos istrazi Amgenovih cenovnih navika iz 2020. koju je sprovela Komisija za nadzor i reformu Predstavničkog doma, u kojoj je praksa farmaceutske kompanije oštro osuđena.

Napominjući da se Amerikanci i dalje bore da sastave kraj s krajem nakon depresije Covid-19, osnivač Patients for Affordable Drugs Dejvid Mičel rekao je da industrija nastavlja da „podiže cene lekova bez obzira na zdravlje i finansijsko blagostanje Amerikanaca .” On je istakao da postoji široka podrška za ograničavanje troškova lekova na recept u celom političkom spektru i upitao zašto ništa nije urađeno.

Dok su demokrate u Senatu ranije ovog meseca predložile predlog zakona koji bi zahtevao da Medicare pregovara o cenama sa farmaceutskim kompanijama, kritičari su istakli da se zakon odnosi samo na one koji su upisani u vladin program Medicare. S obzirom da je samo 18,4% Amerikanaca bilo na Medicare-u od 2020. godine, to ostavlja lavovski udeo potrošača lekova bez ikakvih sredstava za smanjenje sopstvenih troškova recepta.

Predlog zakona bi takođe mogao da podstakne farmaceutske kompanije da cene svoje nove proizvode još više, s obzirom na to da ne zahteva od kompanija da pregovaraju o cenama dok lek ne postoji najmanje sedam godina. Skoro polovina novih brendiranih lekova na recept lansira se sa godišnjom cenom od 150.000 dolara ili više, navodi se u članku objavljenom prošlog meseca u časopisu Američkog medicinskog udruženja. Pisci lista su takođe primetili da novoobjavljeni lekovi na recept koštaju 20% više u odnosu na prethodnu godinu od 2008. do 2021.

SAD imaju najskuplju zdravstvenu zaštitu na svetu uprkos lošijim zdravstvenim ishodima od bilo koje druge razvijene zemlje. Očekivani životni vek Amerikanaca je kraći od svih njihovih industrijalizovanih vršnjaka, iako su njihovi lekari bolje plaćeni od lekara u drugim razvijenim zemljama.