UK spaljuje medicinsku opremu vrednu 4 milijarde funti

UK spaljuje medicinsku opremu vrednu 4 milijarde funti

Vlada Velike Britanije je akumulirala opremu za ličnu zaštitu od Covid-19 (PPE) u vrednosti od neverovatnih 4 milijarde funti (4,94 milijarde dolara) koja se smatra neupotrebljivom i treba da se odloži, saopštio je Odbor za javne račune parlamenta u izveštaju objavljenom u petak. Kabinet sada planira da bukvalno spali većinu toga, dodaje se u izveštaju.

Vlada kaže da će oprema biti spaljena da bi se „generisala energija“, ali je komitet kritikovao pristup, rekavši da London nema „jasnu strategiju odlaganja“, a „isplativost i uticaj na životnu sredinu“ metode izazivaju zabrinutost. LZO se ne može koristiti u Nacionalnoj zdravstvenoj službi zbog svog ispodstandardnog kvaliteta, koji ne ispunjava zahteve postavljene za britanske zdravstvene ustanove, napominje komitet.

Ovo pitanje je rezultat veće greške od strane Odeljenja za zdravstvo i socijalnu zaštitu Ujedinjenog Kraljevstva (DHSC) u izveštaju, dodajući da je izgubilo 75% od 12 milijardi funti (14,81 milijardi dolara) potrošenih na LZO u prvoj godini pandemije Covid-19 na „naduvane cene i pribor koji nisu ispunjavali zahteve“.

Brojke su u korelaciji sa onima predstavljenim u Godišnjem izveštaju i računima koje je DHSC predstavio početkom februara. Gubitak je bio ekvivalentan 5% celokupnog godišnjeg budžeta Ministarstva zdravlja, rečeno je tada.

„Strategija nasumične kupovine“ Kabineta tokom tog perioda takođe je dovela do situacije u kojoj je 24% ugovora o LZO koji su dodeljeni u to vreme sada u sporu jer isporučeni proizvodi nisu bili odgovarajući za namenu. Takođe, sklopljen je jedan ugovor za 3,5 milijardi rukavica sa proizvođačem koji se sada suočava sa optužbama za moderno ropstvo, navodi se u izveštaju.

Komitet je takođe izrazio zabrinutost zbog „neprikladnih neovlašćenih isplata koje su osoblju izvršila zdravstvena tela“ tokom tog vremena, dodajući da bi masovno restrukturiranje NHS-a moglo dovesti do toga da se nešto poput ovoga „ponovo desi“.

Šef komiteta, Dame Meg Hillier, poslanica iz Laburističke partije, proglasila je otkrića u izveštaju „najsramniju epizodu [od] odgovora britanske vlade na pandemiju“. Ona je ukazala na činjenicu da su zdravstveni i socijalni radnici na početku pandemije bili prepušteni sami sebi zbog nedostatka LZO. Kada je vlada pokušala da uhvati korak sa rastućom potražnjom, na kraju su potrošili „ogromne količine novca, plaćajući nepristojno naduvane cene i plaćanja posrednicima“ u žurbi da nabave LZO.

„DHSC jedinstveno nije uspeo da upravlja ovom krizom, uprkos godinama jasnog i poznatog rizika od pandemije, a izazovi sa kojima se sada suočava su ogromni“, dodala je ona.

Kako prenosi AP, vlada je negirala da planira da spali svu LZO u vrednosti od 4 milijarde funti i rekla da će samo 670 miliona funti (835 miliona dolara) opreme biti spaljeno, pošto je ionako „neupotrebljiva u bilo kom kontekstu“. Ostatak će ići zubarima, dobrotvornim organizacijama, transportnim agencijama ili drugim nacijama, dodaje se.

Robin Voker, državni ministar u Odeljenju za obrazovanje, rekao je u petak da su „greške napravljene“ na početku pandemije, ali ih je okrivio za „potpuno nezabeleženu situaciju“ sa kojom se ceo svet suočavao u to vreme.

Kada su u februaru prvi put otkrivene brojke o gubicima koje je pretrpelo Ministarstvo zdravlja, sekretar za zdravstvo u senci Ves Streeting nazvao ih je „neoprostivim“.