Kompjuterski modeli pokazuju da toplotni talasi u severnom Pacifiku mogu biti posledica smanjenja aerosola u Kini

Kompjuterski modeli pokazuju da toplotni talasi u severnom Pacifiku mogu biti posledica smanjenja aerosola u Kini

Tim okeanografa i planetarnih naučnika sa Kineskog univerziteta okeana, koji je radio sa par kolega iz SAD i jednog iz Nemačke, otkrio je putem kompjuterskog modeliranja da nedavni toplotni talasi u severnom Pacifiku mogu biti posledica velikog smanjenja aerosoli koje emituju fabrike u Kini.

U svom radu objavljenom u Zborniku radova Nacionalne akademije nauka, grupa opisuje kako su koristili nekoliko klimatskih modela i različite faktore koji su im omogućili da pronađu obrasce koji bi mogli biti povezani sa smanjenjem aerosola koje Kina emituje u atmosferu.

Tokom protekle decenije, severni Pacifik je iskusio višestruke toplotne talase, što je dovelo do odumiranja ribe, cvetanja toksičnih algi i nestalih kitova. Takvi toplotni talasi se generalno pripisuju globalnom zagrevanju, ali do danas nijedno istraživanje nije uspelo da utvrdi kako bi globalno zagrevanje moglo da izazove tako iznenadna i promenljiva povećanja u određenom delu planete.

U ovom novom naporu, istraživački tim je primetio da je početak toplotnih talasa usledio nakon uspešnih napora kineske vlade da smanji emisije aerosola iz fabrika u njihovoj zemlji. Počevši od 2010. godine, fabrike i elektrane u Kini počele su dramatično da smanjuju emisije aerosola kao što je sulfat, što je rezultiralo mnogo čistijim vazduhom.

Napominjući da aerosoli mogu da deluju kao ogledala koja lebde u vazduhu, reflektujući toplotu od sunca nazad u svemir, i takođe ističući da su raniji istraživački napori sugerisali da bi masovno smanjenje aerosola na jednom mestu moglo da dovede do zagrevanja na drugim mestima — pitali su se da li smanjenje aerosola u Kini moglo bi da igra ulogu u toplotnim talasima koji su počeli da se dešavaju u severnom Pacifiku.

Da bi otkrio da li je to možda slučaj, tim je počeo da prikuplja podatke, a zatim ih unosi u 12 različitih kompjuterskih klimatskih modela. Vodili su ih pod dva uslova — u jednom u kojem su emisije iz istočne Azije ostale kao što su bile tokom proteklih nekoliko decenija i u jednom gde su opale na način na koji su bile u stvarnosti. Otkrili su da modeli bez opadanja nisu izazvali mnogo promena na drugim mestima, dok su oni sa kapljicama aerosola pokazali toplotne talase koji se javljaju u severoistočnim delovima Tihog okeana.

Modeli su takođe pokazali zašto – kako se manje toplote reflektovalo u svemir iznad Kine, počelo je zagrevanje priobalnih regiona u Aziji, što je rezultiralo razvojem sistema visokog pritiska. To je zauzvrat učinilo sisteme niskog pritiska u srednjem Pacifiku intenzivnijim. A to je dovelo do toga da je Aleutska niska postajala sve veća i pomerala se prema jugu što je oslabilo zapadne vetrove koji tipično hlade morsku površinu. Rezultat su bili topliji uslovi.