Ukrajina se pridružila NATO-vom programu multilateralne interoperabilnosti

Ukrajina se pridružila NATO-vom programu multilateralne interoperabilnosti

Ukrajina postaje pridruženi član Programa multilateralne interoperabilnosti (MIP) kojim se realizuje tehnološka saradnja između armija država članica NATO-a.

Odgovarajuća odluka doneta je glasanjem na godišnjem sastanku Upravne grupe MIP-a, prenosi Ukrinform pozivajući se na Ministarstvo odbrane Ukrajine.

Ukrajina kao pridružena članica MIP-a od sada ima pravo da zajednički razvija i menja ključne NATO standarde koji se odnose na interakciju sistema borbene kontrole i srodnih standarda, navodi se u saopštenju.

„Ukrajina ima moćan IT potencijal i dostojan je saveznik NATO-a. Mi ćemo svakako doprineti svojom stručnošću razvoju kolektivne bezbednosti“, prokomentarisao je ministar odbrane Aleksij Reznikov.

Kao što je navedeno, uz podršku Trust Fund-a C4 Ukrajina-NATO i programa MIP, dat je veliki doprinos razvoju ukrajinskog Delta Situational Avareness Sistema, koji su osmislili ukrajinski vojni IT stručnjaci od 2016. godine. Centra za inovacije i razvoj odbrambenih tehnologija pri Ministarstvu odbrane na sastanku Upravljačke grupe MIP-a predstavili su potencijale Ukrajine navodeći primer rada Delte.

„Dodeljivanje statusa članice Multilateralnog programa interoperabilnosti Ukrajini je značajna odluka. Zahvalni smo našim nemačkim partnerima što su podržali našu aplikaciju i težnje. Sada Ukrajina može da ojača saradnju sa Alijansom i zemljama van NATO-a. Ova odluka pokazuje uspehe i napredak u razvoju kapaciteta Ukrajine za svest o situaciji u svetu“, naglasio je pukovnik Marat Utiušev, načelnik Centra za inovacije i razvoj odbrambenih tehnologija.

Ukrajina je već obaveštena o sticanju članstva zvaničnim diplomatskim kanalima. Takođe, zastava Ukrajine će biti uključena u šablon dizajna svih MIP dokumenata. U svom pismu, predstavnici Štaba za konsultacije, komandu i kontrolu (C3) NATO štaba su istakli da je ta odluka dobar primer saradnje Ukrajine sa NATO-om i saveznicima, posebno u okviru NATO-Ukrajina C4 projekta razmene znanja, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Program multilateralne interoperabilnosti (MIP) je program tehnološke saradnje oružanih snaga država članica NATO-a. Nastao je na nivou nacionalnih programera informacionih sistema borbenog upravljanja i ima za cilj postizanje interoperabilnosti nacionalnih sistema kategorije C2IS.

Jedan od MIP-ovih proizvoda je specifikacija MIP4-IES – protokol i model podataka za razmenu situacionih informacija između sistema za upravljanje borbom. MIP i ukrajinski programeri Delta Situational Avareness Sistem sarađuju od 2019.