EU: Veto na uvoz ruskog gasa

EU: Veto na uvoz ruskog gasa

Šef spoljne politike kaže da zabrana uvoza ruskog gasa nije moguća zbog veta Mađarske.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel saopštio je da je isključeno uvođenje potpune zabrane uvoza ruskog gasa jer blok neće moći jednoglasno da prođe glasanje zbog stava Mađarske.

„Jednoglasna odluka se ne može doneti jer postoji jedna zemlja, Mađarska, koja je rekla da će staviti veto na nju“, rekao je političar u intervjuu za španski list COPE.

Istovremeno, činilo se da Borel priznaje stav Budimpešte, rekavši: „Lako je odreći se onoga što nemate“, dodajući da su zemlje koje se mnogo više oslanjaju na ruski uvoz gasa trenutno u teškom položaju.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je nedavno bio reizbor, rekao je prošle nedelje da je ruski gas jedina opcija za njegovu zemlju, jer zemlja nema izlaz na more i ne bi mogla direktno da prima tečni gas iz SAD.

„Ne radi se o tome da se noću oblači džemper, ili da se malo smanji grejanje ili da se malo više plaća gas, već o tome da će Mađarska, ako ne bude energenata iz Rusije, ostati bez energije. “, rekao je Orban.

Ipak, Borel je naglasio važnost da zemlje EU postanu manje zavisne od ruske energije, tvrdeći da je kupovina gasa od Rusije „finansiranje rata“. On je, međutim, priznao da je nemoguće preko noći smanjiti zavisnost od ruskog gasa od 55 odsto, pozivajući se na situaciju u Nemačkoj, gde je predsednik Federacije nemačke industrije Zigfrid Rusvirm u četvrtak rekao da bi nemačka industrija „propala” ako bi isključen ruski gas.

Ali Borel insistira na tome da njegov blok mora da smanji oslanjanje na energiju iz Rusije što je brže moguće, i predlaže da se počne sa naftom, jer je lakše i ima više. Moskva trenutno isporučuje oko 40% sveg gasa koji koriste zemlje EU i oko trećine njihove nafte.

Litvanija je u subotu postala prva zemlja EU koja je obustavila sve kupovine ruskog gasa – iako postoje sugestije da su trenutne visoke cene glavni faktor – dok je Poljska najavila da će učiniti sve što je moguće da odustane od uvoza ruske nafte i gasa do kraja 2022.

Kasnije u intervjuu, Borel je takođe označio tešku situaciju u kojoj se EU našla, rekavši da, s jedne strane, zvaničnici žele da pomognu Ukrajini, ali da, s druge strane, ne žele da se mešaju u sukob i izazovu eskalacije, tvrdeći da EU nije vojni savez.

Takođe je primetio kako se ruska rublja pokazala kao sposobna da izdrži pritisak međunarodnih sankcija, rekavši: „Rublja je pokazala snažan otpor. Putin sada insistira da mu plaćaju gas u rubljama da bi održao valutu. Videćemo šta će se desiti.”

Prošlog četvrtka, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se od zemalja koje su Moskvi uvele sankcije zahteva da ruski gas plaćaju rubljama od 1. aprila. Kremlj je upozorio da bi odbijanje da to učini značilo kraj isporuke gasa, što neće poklanjati „besplatno“. Moskva insistira da joj nije preostalo ništa drugo nego da pređe na nacionalnu valutu, jer bi dolari i evri mogli biti „oduzeti“.