Studija otkriva da socijalno tolerantni majmuni imaju bolju kontrolu impulsa

Studija otkriva da socijalno tolerantni majmuni imaju bolju kontrolu impulsa

Istraživači su testirali jednu od ideja da bi objasnili kako je čovečanstvo evoluiralo da postane pametnije, na primatima koji nisu ljudi.

Studija, koju je vodio tim sa Univerziteta u Portsmutu, otkrila je značajnu vezu između društvene organizacije i kognitivnih veština kod majmuna.

Procenjivali su tri vrste makaka sa različitim nivoima društvene tolerancije, od autoritarnih do opuštenijih društava, u nizu zadataka na kognitivnim ekranima osetljivim na dodir da bi utvrdili koliko su impulsivni i reaktivni.

Tonkeanski makaki, ​​za koje se zna da se najviše slažu jedni sa drugima u raznovrsnijim i složenijim odnosima, pokazali su bolju opštu kontrolu ometanja, emocija i akcija u poređenju sa manje tolerantnim dugorepim i rezus vrstama.

Glavni autor i dr. istraživač, dr Luiz Lojant iz Centra za komparativnu i evolucionu psihologiju Univerziteta u Portsmutu (CCEP), rekla je: „Ovaj odnos između društvene tolerancije i kognitivnih sposobnosti mogao bi da objasni zašto su tonkeanski makakiji bolji u upravljanju složenim odnosima sa drugima.

„Ovo je važno, jer poboljšava naše razumevanje naše sopstvene društvene evolucije. Makaki žive u složenim zajednicama, koje se ne razlikuju previše od naših, i možemo mnogo da naučimo od njih.“

„Postojeća istraživanja o ljudskoj inhibicijskoj kontroli, ili samokontroli, sugerišu da što je osoba bolja u upravljanju svojim emocijama i reakcijama, to će verovatno biti uspešnija u životu; bilo da je to u odnosima, na poslu ili generalno. Naši rezultati podržavaju ovu hipotezu.“

Studija, objavljena u Animal Cognition, takođe je istakla uticaj ekoloških faktora na veštine samokontrole. Različiti rizici i pritisci na životnu sredinu sa kojima se suočava svaka vrsta možda su oblikovali njihovo ponašanje, emocije i nivoe impulsivnosti.

Dugorepi i rezus makaki koji žive u oblastima sa većim brojem predatora, ispoljili su reaktivnije i opreznije ponašanje, dok su tonkeanski makaki koji se suočavaju sa manjim rizikom od predatora pokazivali tiše i manje reaktivno ponašanje.

Istraživači kažu da i društveni i ekološki faktori mogu zajedno uticati na veštine samokontrole kod primata.

Viši koautor, dr Marine Joli iz CCEP-a, objasnila je: „Makaki koji živi u konkurentnijem okruženju bi imao koristi od učenja kako da obuzda neprikladna ponašanja, poput hranjenja ili parenja, ako su u blizini drugih viših u društvenoj zajednici. piramida.

„Ali postoji i hipoteza da su naše najbliže vrste primata evoluirale tokom vremena da bi imale povećanu veličinu mozga i veće kognitivne performanse, uključujući bolju samokontrolu.“

„Naši nalazi podržavaju oba ova potencijalna objašnjenja, kao i sugerišu da bi vrste koje žive u složenijim društvima takođe mogle imati bolje socio-kognitivne veštine, uključujući percepciju, pažnju, pamćenje i planiranje akcije.

Tim je procenio učinak 66 makaka iz dve institucije, Centra za medicinska istraživanja makaka u Velikoj Britaniji i Centra za primatologiju Univerziteta u Strazburu u Francuskoj.

Iako studija pruža dragocene uvide, istraživači priznaju neka ograničenja, uključujući veličinu uzorka i neka prethodna iskustva kognitivnog testiranja među vrstama. Oni preporučuju dalja istraživanja koja uključuju veći broj makaka, kao i bližu procenu reakcija i rezultata pojedinca.