Sistem koji se aktivira glasom čini laboratoriju bezbednijom za naučnike

Sistem koji se aktivira glasom čini laboratoriju bezbednijom za naučnike

Pametni glasovni asistenti su popularan način da ljudi dobiju brze odgovore ili puštaju svoju omiljenu muziku. Ta ista tehnologija mogla bi da učini laboratoriju bezbednijom za naučnike i tehničare koji rukuju potencijalno zaraznim uzorcima. Istraživači u ACS senzorima sada izveštavaju o malom uređaju koji se aktivira glasom koji može da ekstrahuje i prethodno tretira bakterijsku DNK, pomažući u zaštiti onih na prvoj liniji izbijanja bolesti. Sistem bi takođe mogao pomoći naučnicima sa invaliditetom da lakše sprovode studije.

Naučnici koji rade sa uzorcima koji sadrže patogene treba da rade sa najmanjim mogućim količinama kako bi izbegli slučajnu infekciju. A za visoko zarazne bakterijske bolesti, analiza uzoraka na licu mesta je idealna za brzu dijagnozu. Pored toga, naučnicima koji imaju vizuelna ili druga fizička oštećenja može biti teško da rukuju složenim instrumentima, posebno onima dizajniranim za male količine. Hands-free uređaji koji brzo rade putem glasovnih komandi mogu učiniti ovaj proces lakšim i sigurnijim. Dakle, Tae Seok Seo i kolege su želeli da kombinuju aplikaciju za prepoznavanje govora sa minijaturizovanim sistemom ekstrakcije da bi uradili upravo to.

Istraživači su prvo napravili mikrofluidni čip sa više komora povezanih sa šest trosmernih solenoidnih ventila, kojima je upravljao mikrokontroler povezan sa Bluetooth modulom. Uređaj veličine dlana težio je samo 11 unci i mogao je da se napaja prenosnom baterijom ili punjačem za pametne telefone od 5V. Zatim, koristeći postojeći softver za prepoznavanje govora, tim je prilagodio aplikaciju za pametne telefone da sluša određene glasovne komande. Evo kako to funkcioniše:

Sistem trenutno zahteva od korisnika da dodirne pametni telefon da bi pokrenuo softver za prepoznavanje govora, ali istraživači kažu da bi cela operacija u budućnosti mogla da se obavi potpuno bez upotrebe ruku uz dodatak softvera virtuelnog pomoćnika.

U testovima, uređaj sa glasovnom kontrolom ekstrahovao je DNK iz Salmonella Tiphimurium, prečišćavajući uzorak od 10 µL sa efikasnošću od 70% za manje od jednog minuta. Iako je sistem imao niže performanse od tradicionalnog kompleta za ekstrakciju DNK, istraživači kažu da mu glasovna kontrola, prenosivost i brza automatizacija daju prednost za praktično i bezbedno testiranje bakterijske DNK.