Predviđanje budućih rizika od šumskih požara izazvanih klimom u borealnim šumama

Predviđanje budućih rizika od šumskih požara izazvanih klimom u borealnim šumama

Šumski požari su sve veća pretnja borealnom severu, posebno u uslovima brzo promenljive klime. Istraživači IIASA-e su modelirali i analizirali kako klimatske promjene mogu uticati na buduću spaljenu površinu u borealnim šumama i naglasili važnost strategija prilagođavanja i ublažavanja kako bi se smanjili klimatski uticaji na šumske požare.

Borealne šume često podsećaju na snežnu tundru, ogromna močvara i raznovrsnu faunu kao što su irvasi ili losovi. Međutim, sve je više dom velikog broja požara. Od velikih požara u Švedskoj 2014. i 2018. do razornih požara u Sibiru 2021. i Kanadi 2023. godine, borealne šume se suočavaju sa neviđenim nivoima poremećaja usled požara. Oni služe kao preteča onoga što će doći u narednim decenijama, ne samo na arktički sever, već i na šume širom sveta.

U svojoj studiji objavljenoj u časopisu Fire, Shelbi Corning i njene kolege, svi istraživači u IIASA-inom programu za biodiverzitet i prirodne resurse, koristili su svoj algoritmski baziran na podacima o klimatskim uticajima i modelu prilagođavanja (FLAM) za projektovanje i analizu klimatskih uticaja na procene spaljene površine u borealnoj zoni.

Studija je istraživala buduće požare u okviru četiri scenarija klimatskih promena i dva scenarija prilagođavanja kako bi se bolje razumela uloga temperature, padavina i efikasnosti suzbijanja na spaljenom području u borealnom ekosistemu.

Corning i njene kolege otkrile su da je njihov model imao dobre rezultate u reprodukciji istorijskih spaljenih područja sa visokom preciznošću kada se razmatraju više klimatskih uslova, naglašavajući važnost razmatranja različitih scenarija kada se prave projekcije za budućnost.

Njena studija naglašava izuzetan uticaj klimatskih promena na borealne požare: predviđa se da će se pošumljena spaljena površina povećati do četiri puta od današnje spaljene površine do kraja veka ako ne preduzmemo preventivne mere, bilo kroz borbu protiv klimatskih promena ( sa najboljim klimatskim scenarijem koji rezultira samo minimalnim povećanjem spaljene površine do 2100. godine) ili strategijama prilagođavanja kao što je poboljšanje gašenja požara u roku od četiri dana (što bi dovelo do skoro 50% smanjenja izgorele površine, čak iu najgorem slučaju klimatski scenario).

Sve u svemu, rezultati su otvorili oči: bez intervencije, borealne šume i zajednice koje se oslanjaju na njih su u velikom riziku od požara izazvanih klimatskim promenama.

Ova studija kompanije Corning i FLAM tima je prvobitno predstavljena na IBFRA konferenciji 2023. održanoj u Helsinkiju u Finskoj, gde je imala koristi od povratnih informacija stručnjaka za boreal. To je važan korak da bolje razumemo borealne požare i kako možemo upravljati uticajima klimatskih promena na šumske požare u tajgi biodiverziteta. Dalje, prikazuje sposobnosti FLAM-a da reprodukuje i predvidi požare i izgorela područja – ostavljajući prostor za istraživanje drugih ekosistema i globalnih požara.