Novo istraživanje istražuje opcije za majčinstvo kod pacijenata sa rakom pluća

Novo istraživanje istražuje opcije za majčinstvo kod pacijenata sa rakom pluća

Novo istraživanje Centra za rak Univerziteta Kolorado (CU) naglašava potrebu za dodatnim prikupljanjem podataka za žene koje se nadaju da će imati uspešnu trudnoću dok se leče od raka pluća. Konkretno, oni se fokusiraju na dijagnozu uznapredovalog raka pluća ne-malih ćelija izazvanog onkogenom (NSCLC) koji nesrazmerno pogađa žene u reproduktivnom dobu.

U novom radu objavljenom u Kliničkom karcinomu pluća, lekari i istraživači u Centru za rak CU dele svoja iskustva sa trudnoćama i drugim putevima do majčinstva kod žena sa rakom pluća izazvanim onkogenom. Centar, koji se nalazi na medicinskom kampusu Univerziteta Kolorado Anschutz, prepoznat je kao jedan od najtraženijih centara za rak u svetu za pacijente koji primaju ciljanu terapiju za rak pluća, uključujući i one zainteresovane za majčinstvo.

„Ako je mladoj ženi dijagnostikovan metastatski rak pluća, vrlo je verovatno da će imati onkogeni pokretač koji se može isključiti ciljanom terapijom. Takve ciljane terapije omogućavaju mogućnost višegodišnje kontrole raka, često bez ikakvih simptoma raka i minimalne nuspojave“, rekla je glavni autor Emili Simons, MD, MPH, viši saradnik na Medicinskom fakultetu Univerziteta Kolorado.

Autori kažu da, pošto ciljana terapija obećava produženje života žena u reproduktivnom dobu koje dobiju ovu dijagnozu, sada se za ove pacijentkinje mogu razmotriti praktični putevi do majčinstva. Iako su se takvi pristupi nekada smatrali tabuom, relativno obećavajuća budućnost onkologije za neke pacijente sa karcinomom pluća je ponovo pokrenula debatu o tome.

„Žene sa naše klinike i širom sveta počele su da se pitaju kako mogu da imaju porodicu kakvu su oduvek želele nakon dijagnoze raka pluća. Pošto ovo nije direktan ili lak odgovor, želeli smo da podelimo svoje iskustvo u pružanju trudnoće, surogat majčinstva. i savete o usvajanju pacijenata u zajednici sa rakom pluća. Nadamo se da će ova studija inspirisati one u zajednici da dobrovoljno pruže više podataka sa kojima možemo da radimo kako bismo naoružali žene sa što je moguće više ažuriranih informacija kako bi mogle da donose informisane odluke“, Simons dodaje.

Koautor D. Ross Camidge MD, PhD, član Centra za rak u CU i profesor medicinske onkologije na Medicinskom fakultetu CU, primetio je da pitanje majčinstva postaje sve važnije.

Camidge kaže: „Ako je idealan cilj terapije kod raka pluća ‘savršena kontrola raka i savršen kvalitet života’, možda to ne postižemo uvek, ali za žene koje su razmišljale o majčinstvu pre postavljanja dijagnoze, razgovor mora biti tamo.Ovi ljudi žive decenijama, više nego dovoljno dugo da na ovaj ili onaj način stvore smislenu porodicu.Nije bez kontroverzi i nije bez mnogo rizičnih nepoznanica za svakog pojedinca, ali ne bi trebalo da bude pogrešno da se bar razgovara sada majčinstvo“.

Neke žene na ciljanim terapijama su odlučile da nose sopstvenu decu, ali Simons kaže da je potrebno prikupiti više podataka da bi se utvrdila ukupna bezbednost pojedinačnih lekova u ovom okruženju. Simons se nada da će im ova studija omogućiti da počnu prikupljati više podataka o trudnoći i ciljanoj terapiji. Trenutno, najsigurniji putevi su surogat majčinstvo ili usvojenje za one koji žele da postanu roditelji dok se leče.

„Nažalost, dijagnoza uznapredovalog raka može blokirati neke od ovih pristupa za neke organizacije, ali opet je potrebna moderna, ažurna rasprava o činjenicama“, kaže Kemidž.

„Naša studija naglašava da je potrebno uraditi više istraživanja o bezbednosti ciljanih terapija raka u trudnoći, kao i o upravljanju gestacijskim surogat majčinstvom. rak pluća. Ne znamo uticaj svih ciljanih terapija na majke i fetuse u trudnoći i očajnički su nam potrebne informacije da adekvatno savetujemo ove žene“, zaključuje Simons.