Nove smernice za lečenje osteoporoze kod muškaraca

Nove smernice za lečenje osteoporoze kod muškaraca

Širom sveta, procenjuje se da će svaki peti muškarac stariji od 50 godina doživeti osteoporotski prelom tokom svog preostalog života, a očekuje se da će broj preloma kuka kod muškaraca porasti za otprilike 310% između 1990. i 2050. godine. opterećenost starijim muškarcima, osteoporoza se i dalje često smatra ‘ženskom’ bolešću, a nedovoljna dijagnoza i nedovoljno lečenje ovog stanja kod muškaraca su čak i češći nego kod žena.

Kao odgovor, međunarodna multidisciplinarna radna grupa Evropskog društva za kliničke i ekonomske aspekte osteoporoze, osteoartritisa i mišićno-skeletnih bolesti (ESCEO) je sada izdala preporuke za dijagnozu, praćenje i lečenje osteoporoze kod muškaraca sa ocenom GRADE.

Profesor Žan-Iv Reginster, stariji autor i predsednik ESCEO-a, izjavio je: „Važno je prepoznati da osteoporoza kod muškaraca nosi značajan morbiditet i mortalitet, sa stopama koje su uporedive ili čak veće od onih kod žena sa ovim stanjem.

„Međunarodna radna grupa ESCEO je sazvana da pruži nove preporuke za upravljanje koje su zasnovane na najnovijim dostignućima u istraživanju i najnovijim stručnim mišljenjima u vezi sa dijagnostičkim i skrining pristupima za osteoporozu i sa njom povezan visok rizik od preloma kod muškaraca.

Preporuke Radne grupe obuhvataju opterećenje bolesti, pristupe proceni rizika od preloma kod muškaraca, uključujući odgovarajuću interpretaciju koštane denzitometrije i apsolutnog rizika od preloma, pragove za lečenje i intervencije koje se mogu koristiti u terapiji zajedno sa njihovom zdravstveno-ekonomskom procenom.

Smernice takođe primećuju potrebu za dodatnim istraživanjima sa budućim radom koji se posebno bavi efikasnošću lekova protiv osteoporoze, uključujući denosumab i terapije za formiranje kostiju.

Među ključnim preporukama i smernicama, sledeće mogu biti posebno korisne za kliničare:

  • Za denzitometrijsku dijagnozu osteoporoze kod muškaraca treba koristiti referentnu bazu podataka za žene.
  • FRAX je odgovarajući alat za procenu rizika od preloma i kao osnova za postavljanje pragova intervencije kod muškaraca sa osteoporozom.
  • Pragovi intervencije zasnovani na FRAX-u treba da zavise od starosti kod muškaraca sa osteoporozom.
  • Ocena trabekularne kosti, korišćena sa BMD i FRAX verovatnoćom, pruža korisne informacije za procenu rizika od preloma kod muškaraca.
  • Svi muškarci sa ranijim fragilnim frakturama treba da se razmatraju za lečenje lekovima protiv osteoporoze.
  • Režim lečenja protiv osteoporoze kod muškaraca treba da bude prilagođen osnovnom riziku od preloma pojedinca.
  • Za sve muškarce starije od 65 godina treba obezbediti nadoknadu vitamina D i kalcijuma.
  • Oralni bisfosfonati (alendronat ili risedronat) su tretmani prve linije za muškarce sa visokim rizikom od preloma.
  • Denosumab ili zoledronat su tretmani druge linije za muškarce sa visokim rizikom od preloma.
  • Kod muškaraca sa veoma visokim rizikom od preloma treba razmotriti sekvencijalnu terapiju koja počinje sa sredstvom za formiranje kosti, a zatim sa antiresorptivnim agensom.
  • Biohemijski markeri koštanog obrta su odgovarajući alat za procenu pridržavanja antiresorptivne terapije kod muškaraca.
  • Sredstva za formiranje kosti kada se daju kao tretman prve linije kod muškaraca sa veoma visokim rizikom od preloma, treba da se koriste u skladu sa preporukama regulatornih organa.
  • Svim muškarcima sa osteoporozom treba preporučiti fizičku aktivnost i uravnoteženu ishranu.
  • Ukupni testosteron u serumu treba proceniti kao deo procene pre tretmana kod muškaraca sa osteoporozom.
  • Treba razmotriti odgovarajuću terapiju zamene hormona kod muškaraca sa niskim nivoom ukupnog ili slobodnog serumskog testosterona.
  • Na osnovu dostupnih podataka o BMD, abaloparatid se smatra odgovarajućim tretmanom prve linije za muškarce sa osteoporozom sa veoma visokim rizikom od osteoporotskih fraktura.

Profesor Nicholas Harvei, stariji autor i predsednik Komiteta naučnih savetnika Međunarodne fondacije za osteoporozu (IOF), primetio je: „Nadamo se da će ove smernice pomoći kliničarima u njihovoj kliničkoj praksi i podstaći ih da budu proaktivni u upravljanju osteoporozom kod svojih muških pacijenata.“

„Sledeći pristup sličan onom koji se zagovara za žene sa osteoporozom, preporučujemo upotrebu oralnih antiresorptivnih agenasa kao agenasa prve linije kod muškaraca sa visokim rizikom od preloma i upotrebu sredstava za formiranje kosti praćenih uzastopnim antiresorptivnim sredstvima. agensi kod muškaraca sa veoma visokim rizikom od preloma.“

Izvršni direktor IOF-a dr Philippe Halbout je zaključio: „Osteoporoza kod muškaraca predstavlja ogroman globalni teret i njome se moraju hitno pozabaviti zdravstveni radnici, kao i zdravstveni organi. Kao najveća svjetska organizacija u areni osteoporoze, IOF pozdravlja objavljivanje ovog važna nova smernica za koju se nadamo da će doprineti boljoj nezi pacijenata i smanjenju razornih posledica osteoporoze kod starijih muškaraca širom sveta.“