Nova otkrića ilustruju put za skrining osoba sa visokim rizikom za rak pankreasa

Nova otkrića ilustruju put za skrining osoba sa visokim rizikom za rak pankreasa

Novo istraživanje u časopis Nacionalne sveobuhvatne mreže za rak iz aprila 2024. pokazuje izvodljivost poboljšanja ranog otkrivanja i prevencije raka pankreasa. Globalna učestalost raka pankreasa dramatično je porasla poslednjih godina, ali ukupna stopa preživljavanja trenutno iznosi samo 12%.

Kada se neoplazme pankreasa otkriju dovoljno rano za lečenje hirurškom resekcijom, stopa preživljavanja se penje na više od 80%, ali nažalost velikoj većini pacijenata dijagnostikuje se bolest u uznapredovalom stadijumu. Konzorcijum za rano otkrivanje raka pankreasa (PRECEDE) je globalni napor da se poveća kapacitet skrininga za ovu bolest. Od 1.759 učesnika razvrstanih u najrizičniju kohortu, skoro 80% je završilo početno snimanje putem PRECEDE-a.

„Pojedinci koji su zabrinuti da su u riziku od raka pankreasa mogu učestvovati u PRECEDE-u i dobiti procenu sa PRECEDE sajta“, objasnio je ko-vodeći autor George Zogopoulos, MD, Ph.D. istraživačkog instituta Zdravstvenog centra Univerziteta McGill i Instituta za rak Rosalind i Morris Goodman na Univerzitetu McGill u Kanadi.

„Ako se proceni da je pojedinac u povećanom riziku od raka pankreasa, imaće priliku da se podvrgne kliničkom nadzoru za rak pankreasa u skladu sa službama kliničkog nadzora koje su dostupne u njihovoj oblasti. Na osnovu naših nalaza, preporučujemo sortiranje osoba sa visokim rizikom za rak pankreasa u tri grupe zasnovane na porodičnoj istoriji raka pankreasa, postojanju genetske mutacije koja može izazvati rak ili oboje.“

Istraživači su otkrili veću incidencu cista pankreasa kod ljudi razvrstanih u podgrupu visokog rizika samo na osnovu porodične istorije u poređenju sa onima sa poznatom genetskom predispozicijom za rak pankreasa, ali bez porodične istorije.

„Prisustvo cista može identifikovati pojedince koji su pod povećanim rizikom od razvoja raka pankreasa tokom vremena zbog promena ciste ili zato što prisustvo cista signalizira da pankreas ima intrinzičnu aberaciju što ga čini podložnijim progresiji ciste ili drugim prekanceroznim izraslinama“, rekla je viši autor Diane M. Simeone, MD, UC San Diego Moores Cancer Center (Nev Iork Universiti Langone Health u vreme studije).

„Potrebno je duže vreme praćenja da bi se utvrdilo da li porodični rak pankreasa označava veći rizik za razvoj raka pankreasa u poređenju sa statusom patogene varijante zametne linije (PGV) u genu za predispoziciju za rak pankreasa.“

„Ovo istraživanje naglašava da su – iako su barijere sprečile široku primenu programa skrininga raka pankreasa za osobe sa visokim rizikom – izvodljivi multicentrični međunarodni konzorcijum i longitudinalna studija; rani nalazi snimanja iz ove studije pokazuju potrebu za daljim ranim rakom pankreasa istraživanje otkrivanja“, prokomentarisala je Cassadie Moravek, viši direktor portfelja kliničkih ispitivanja i upravljanja programom, Mreža za akciju protiv raka pankreasa (PanCAN).

Moravek, koji je zagovornik pacijenata na panelu NCCN-ovih smernica za kliničku praksu u onkologiji (NCCN smernice) za adenokarcinom pankreasa, nastavio je: „Niske ukupne stope preživljavanja kod raka pankreasa se često pripisuju većini pacijenata koji imaju bolest u uznapredovalom stadijumu pri postavljanju dijagnoze, naglašavajući potrebu za poboljšanim skriningom za rak pankreasa kako bi se bolest otkrila u ranijim fazama.

„Dok NCCN smernice za genetsku/porodičnu procenu visokog rizika: dojke, jajnici i pankreas preporučuju skrining raka pankreasa kod odabranih pojedinaca na osnovu poznatih patogenih varijanti zametne linije i porodične istorije, ova studija je pokazala da su potrebna dalja istraživanja u ovoj oblasti da bi se poboljšala prilagoditi nadzor prema različitim potklasifikacijama visokorizičnih pojedinaca.

„Studija takođe identifikuje visoku prevalenciju cista pankreasa kod osoba sa visokim rizikom koje se ne preklapaju u potpunosti sa rizicima zasnovanim na poznatim patološkim genetskim promenama. Radujem se daljem istraživanju u ovoj oblasti, nadograđujući se na infrastrukturnu podršku ovog međunarodnog konzorcijuma, da poboljšaju pristup skriningu raka pankreasa za visokorizične pojedince, i zauzvrat unaprede rano otkrivanje raka pankreasa i poboljšaju kliničke ishode.“

PRECEDE lokacije se nalaze širom Severne Amerike i Evrope. Uključeno je nekoliko institucija članica NCCN-a, uključujući Abramsonov centar za rak na Univerzitetu u Pensilvaniji, Institut za rak Dana-Farber, Centar za rak Fred & Pamela Buffett, Centar za rak Fred Hutchinson, Institut za rak Huntsman na Univerzitetu Juta, Mass General Cancer Center, Maio Sveobuhvatni centar za rak klinike, centar za rak UC San Diego Moores i centar za rak Jejla/Smilov Cancer Hospital.

„Studija ranog otkrivanja raka pankreasa (PRECEDE) je globalni napor da se podstakne rano otkrivanje: osnovni nalazi imidžinga kod osoba visokog rizika“ dostupna je do 10. jula 2024.