Naučnici smatraju da plavo svetlo čini zgrade smrtonosnijim za ptice selice

Naučnici smatraju da plavo svetlo čini zgrade smrtonosnijim za ptice selice

Sudari ptica sa zgradama nisu ništa novo, ali nova studija naučnika sa Univerziteta u Novom Meksiku baca svetlo na potencijalni uzrok.

Studija, „Rasklađivanje biotičkih i abiotičkih pokretača sudara u izgradnji ptica u tropskom azijskom gradu koristeći modeliranje geoloških niša“, koju su vodili naučnici UNM-a David Tan i Nikolas Freimueller, nedavno je objavljena u časopisu Conservation Biology.

Predstavlja novo otkriće koje otkriva da su ptice koje se sele noću izložene većem riziku od sudara sa zgradama koje su noću osvetljene visokim nivoom plave svetlosti, faktor koji ranije nije detaljno proučavan.

Fenomen je globalan, ali postoje značajne praznine u našem razumevanju sudara koji stvaraju ptice. U Severnoj Americi, gde je sprovedena velika većina studija o sudarima ptica, procenjuje se da između 365 miliona i 988 miliona umre od sudara u zgradama svake godine, uglavnom uključujući ptice selice. Prema studiji, samo mali broj studija se fokusirao na tropske predele, posebno na azijske i afričke tropske krajeve, a vrlo malo se zna o tome gde i zašto se ptice sudaraju sa zgradama u ovim delovima sveta.

Pored toga, većina studija o sudarima sa stvaranjem ptica zasnovana je na anketama sprovedenim na malom broju zgrada, uglavnom u gradskim centrima ili univerzitetskim kampusima. Ove studije sugerišu da su sudari izgradnje ptica povezani sa načinom na koji su zgrade projektovane, i da veće, staklenije i više svetlom zagađene zgrade imaju tendenciju da ubiju više ptica, ali se vrlo malo zna o tome da li se ovi faktori primenjuju na čitavu širinu velikih gradova.

Tan, a Ph.D. kandidat u laboratoriji profesora Majkla Andersena na Odeljenju za biologiju UNM, čije istraživanje se fokusira na biogeografiju, evoluciju i očuvanje ptica u jugoistočnoj Aziji, vodio je istraživanje sa sedištem u Singapuru i proučavao ovo pitanje koristeći drugačiji pristup od prethodnih studija.

Umesto da istražuju samo mali broj zgrada u centru grada, Tan i vodeći autor Nikolas Frajmuler prikupili su naučna zapažanja mrtvih ptica sa celog ostrva Singapura, gusto naseljenog grada-države koja je nešto manja od Njujorka. (734,3 kvadratnih kilometara / 283,5 kvadratnih milja), sa više od 100.000 zgrada širom ostrva.

Sa ovim zapažanjima, Tan i Frajmuler su koristili modeliranje ekoloških niša – metod koji se obično koristi za procenu gde životinje žive – da bi umesto toga predvideli gde će ptice najverovatnije umrijeti od sudara zgrada, rekonstruišući „nišu smrti“ ptica u gradu.

„To je kontraintuitivan način razmišljanja o nišnim modelima“, rekao je Tan, „Ali ako možemo da koristimo faktore životne sredine kao što su temperatura i padavine da predvidimo gde se žive životinje, ima smisla da se iste metode mogu koristiti i za predviđanje gde bi ptice mogle da se pojave. umiru od sudara zgrada jer su na te sudare snažno utiče urbano okruženje.“

Zajedno sa saradnicima sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru (Singapur) i Tehnološkog univerziteta Naniang (Singapur), istraživači su prikupili skoro 225 potvrđenih zapisa o sudarima u izgradnji ptica tokom 2013–2020, uključujući migrantske i rezidentne vrste, i otkrili nekoliko značajnih nalaza, uključujući da su pitte činile većinu sudara ptica selica, dok su u mortalitetu od sudara dominirali golubovi za rezidentne vrste.

„Naročito smo otkrili da su pittas, grupa šarenih, ali tajnovitih ptica koje se izuzetno često sudaraju (tj. „supersudarači“) sa zgradama širom južne, istočne i jugoistočne Azije, posebno osetljive na zagađenje plavom svetlošću i da se budućnost pomera ka bela LED ulična svetla će verovatno dramatično povećati broj pitta sudara sa zgradama“, rekao je Tan.

„Ovi rezultati potvrđuju ono što smo ranije sumnjali o pitama iz studija vezanih za ptice koje su sprovedene 1960-ih – da su pitte snažno privučene svetlom kada migriraju noću – i ovo je prvi put da je neko pokazao specifičnu privlačnost prema plavoj svetlosti u ovoj grupi. ptica“, dodao je Tan.

Među pticama koje nisu selice, kao što su zeleni golubovi i smaragdni golubovi, istraživači su takođe otkrili da ove vrste imaju tendenciju da se sudare sa zgradama u blizini ivica šuma, što može biti posledica činjenice da se ove vrste koje žive u šumi često kreću kroz gradove kao prolaze između fragmentiranih šumskih zakrpa.

„Naši rezultati takođe pokazuju kako zgrade na ivici šuma, posebno kratke zgrade ispod 20 metara visine, treba da budu oblasti visokog prioriteta za primenu mera protiv sudara“, rekao je Tan.

Na osnovu ovih nalaza, naučnici su uspeli da identifikuju nekoliko budućih stambenih i industrijskih objekata u Singapuru koji će verovatno imati visoku stopu sudara, uglavnom zbog njihove blizine šumskim područjima i visokog nivoa zagađenja plavim svetlom koje emituju LED ulična svetla.

„Jedna od prednosti rada u Singapuru je to što vlada teži da sve planira unapred“, rekao je Tan. „Zbog ovoga, bili smo u mogućnosti da koristimo dugoročne planove korišćenja zemljišta koje je objavila vlada Singapura da predvidimo gde bi se mogla desiti buduća žarišta sudara, što će zauzvrat omogućiti urbanistima i programerima da ugrade mere pogodne za ptice u dizajn zgrada čak i pre nego što se postave prvi temelji“.

Kao moguće rešenje, naučnici su predložili da zgrade u budućim žarištima sudara treba da ugrade mere za ublažavanje sudara, kao što je staklo za ptice, u svoje fasade, što će staklene površine učiniti vidljivijim pticama i smanjiti mogućnost sudara. Druge mere za zatamnjivanje stakla, kao što su stubovi i rešetke, takođe bi se mogle ugraditi u način na koji se zgrade oblažu u zonama visokog rizika u blizini šuma, rekli su naučnici.

A što se tiče uticaja zagađenja plavom svetlošću, posebno od belog LED svetla, istraživači su želeli da naglase da se ne protive široko rasprostranjenom usvajanju energetski efikasnijih LED svetala, ali su dodali da se prelazak na toplije, narandžaste tonove boja i korišćenje zaštite da bi se smanjila količina svetlosnog zagađenja koje se izliva naviše u nebo može pomoći u smanjenju uticaja noćnog zagađenja plavim svetlom na ptice selice.

„Naše otkriće da zagađenje plavom svetlošću povećava rizik od sudara zgrada ptica koje se sele noću u tropskoj Aziji doprinosi malom, ali rastućem broju studija širom sveta koje pokazuju da zagađenje plavom svetlošću privlači ptice selice“, rekao je Tan, „Smanjenje emisije plave svetlosti noću tokom migratornih meseci može pomoći u smanjenju broja uginuća ptica u gradovima, posebno u tropskoj Aziji.“