Napredak u forenzičkom istraživanju otisaka prstiju pruža novu nadu za nerešene slučajeve

Napredak u forenzičkom istraživanju otisaka prstiju pruža novu nadu za nerešene slučajeve

Istraživači su otkrili metod koji je sposoban da detektuje narkotične supstance iz otisaka prstiju uzetih sa mesta zločina, što bi moglo da pruži svež uvid u nerešene slučajeve. Istraživanje je objavljeno u časopisu Testiranje i analiza lekova.

Analitičari sa Univerziteta Loughborough su po prvi put pokazali da se ostaci droge – naime brzodjelujuća pilula za spavanje Zolpidem, koja je povezana sa seksualnim napadom izazvanim drogom i sipanjem pića – mogu otkriti na otiscima prstiju uklonjenim gelom.

Dr Džim Rejnolds i dr Ajong Kim kažu da bi ovo otkriće moglo da baci novo svetlo na nerešene slučajeve i nerazjašnjene zločine jer se forenzički gel lifteri — koji prenose otiske na želatinsku površinu — koriste širom sveta od strane policajaca za zločine da sačuvaju i vizuelizuju otiske prstiju.

„Ovo je prvi put da je obavljena analiza otisaka sa gel-liftingom na supstancu leka i pokazuje da se otisci i drugi forenzički tragovi mogu ispitivati radi korisnih informacija“, kaže dr Rejnolds, vođa istraživanja.

„Pošto se otisci i tragovi koji su podignuti gelom mogu čuvati dugi niz godina, tehnika bi mogla biti od stvarne koristi u nerešenim slučajevima gde se dodatne informacije mogu pokazati korisnim za povezivanje ili oslobađanje osumnjičenog od istrage. Rad sa policijskim snagama i primena metode Uzorci nerešenih slučajeva mogli bi pomoći da se kriminalci privedu pravdi koji su možda mislili da su se izvukli.“

Postoji veliki broj testova za otkrivanje droge direktno iz otisaka prstiju, ali ovi se suočavaju sa ograničenjima. Oni mogu biti destruktivni za otisak prsta, degradirati ostatke lekova i biti pod uticajem uticaja okoline.

Dugo se spekulisalo da otisci podignuti gelom sadrže vredne hemijske informacije i da bi mogli da ponude preciznije otkrivanje leka.

Međutim, tradicionalne tehnike koje se koriste za analizu hemikalija prisutnih u uzorku ranije nisu bile pogodne za gel liftere. To je zato što otkrivaju sve prisutne hemikalije, uključujući i one koje čine gel, što otežava identifikaciju određenih supstanci.

Metoda koju koriste dr Rejnolds i dr Kim, nazvana sfPESI-MS, prevazilazi ovaj problem koristeći mehanizam brzog odvajanja koji razlikuje supstancu leka od pozadine gela.

Proces uključuje uzorkovanje hemikalija iz podizača gela u male tečne kapljice. Hemikalije ekstrahovane u kapljice se zatim jonizuju, što znači da dobijaju ili gube električni naboj u zavisnosti od svojih hemijskih svojstava. Hemikalije lekovitih supstanci su površinski aktivnije od hemikalija koje potiču iz gela, što im omogućava da se odvoje od smeše.

Ova metoda razdvajanja omogućava direktnu detekciju lekovite supstance korišćenjem masene spektrometrije, tehnike koja identifikuje hemikalije merenjem njihove molekularne težine. Istraživači su uspešno testirali tehniku koristeći otiske prstiju prepletenih Zolpidemom podignutim sa staklenih, metalnih i papirnih površina u laboratorijskom okruženju.

Sada se nadaju da će sarađivati sa policijskim snagama na analizi sačuvanih otisaka podignutih gelom i korišćenju metode za identifikaciju drugih supstanci.

Dr Rejnolds je rekao: „Zolpidem je bio u fokusu našeg istraživanja, ali metoda bi se isto tako lako mogla primeniti na druge lekovite supstance sa kojima je osoba možda rukovala i mogla bi se primeniti na druge hemikalije kao što su eksplozivi, ostaci pucnja, boje i boje.

„Povezujući hemijske informacije sa otiskom prsta, možemo identifikovati osobu i povezati se sa rukovanjem nedozvoljenom supstancom koja bi se mogla pokazati korisnim u krivičnom gonjenju. Ovo bi moglo biti korisno za otkrivanje pojedinaca koji su pili piće; na primer, ako je droga koriste im se na vrhovima prstiju, onda će ostaviti dokaze na mestu događaja.“

dr Kim, koja je prvi autor rada i završila istraživanje u okviru svog doktorata. u Laughboroughu, dodao je: „Želeli bismo da primenimo naš metod na stvarne uzorke iz krivičnih istraga; bilo bi dobro znati da je moje doktorsko istraživanje pomoglo da se kriminalci privedu pravdi.“