Ljudski mozak postaje sve veći: To bi mogla biti dobra vest za rizik od demencije

Ljudski mozak postaje sve veći: To bi mogla biti dobra vest za rizik od demencije

Nova studija istraživača sa UC Davis Health otkrila je da ljudski mozak postaje sve veći. Učesnici studije rođeni 1970-ih imali su 6,6% veći volumen mozga i skoro 15% veću površinu mozga od onih rođenih 1930-ih.

Istraživači pretpostavljaju da povećana veličina mozga može dovesti do povećane moždane rezerve, potencijalno smanjujući ukupan rizik od demencije povezanih sa godinama.

Nalazi su objavljeni u JAMA Neurologija.

Čini se da decenija kada se neko rodi utiče na veličinu mozga i potencijalno dugoročno zdravlje mozga, rekao je Charles DeCarli, prvi autor studije. DeCarli je ugledni profesor neurologije i direktor Centra za istraživanje Alchajmerove bolesti UC Davis. „Genetika igra glavnu ulogu u određivanju veličine mozga, ali naši nalazi ukazuju na to da spoljni uticaji – kao što su zdravstveni, društveni, kulturni i obrazovni faktori – takođe mogu igrati ulogu.“

Istraživači su koristili magnetnu rezonancu mozga (MRI) od učesnika u Framinghamskoj studiji srca (FHS). Studija zasnovana na zajednici pokrenuta je 1948. godine u Framingemu, Masačusets, da bi analizirala obrasce kardiovaskularnih i drugih bolesti. Prvobitnu kohortu činilo je 5.209 muškaraca i žena starosti od 30 do 62 godine. Istraživanje je nastavljeno 75 godina i sada uključuje drugu i treću generaciju učesnika.

MRI su sprovedeni između 1999. i 2019. godine sa učesnicima FHS rođenim tokom 1930-ih do 1970-ih. Studija o mozgu se sastojala od 3.226 učesnika (53% žena, 47% muškaraca) sa prosečnom starošću od oko 57 godina u vreme MR.

Istraživanje koje je vodio UC Davis uporedilo je magnetnu rezonancu ljudi rođenih 1930-ih sa onima rođenim 1970-ih. Utvrđeno je postepeno, ali dosledno povećanje u nekoliko moždanih struktura. Na primer, mera koja je posmatrala zapreminu mozga (intrakranijalni volumen) pokazala je stabilan porast deceniju u deceniju. Za učesnike rođene 1930-ih, prosečna zapremina je bila 1.234 mililitara, ali za one rođene 1970-ih, zapremina je bila 1.321 mililitara, ili oko 6,6% veća zapremina.

Kortikalna površina — mera površine mozga — pokazala je još veći porast deceniju u deceniju. Učesnici rođeni 1970-ih imali su prosečnu površinu od 2.104 kvadratna centimetra u poređenju sa 2.056 kvadratnih centimetara za učesnike rođene 1930-ih – skoro 15% povećanje obima.

Istraživači su otkrili da su strukture mozga kao što su bela materija, siva materija i hipokampus (region mozga uključen u učenje i pamćenje) takođe povećane u veličini kada su upoređivali učesnike rođene 1930-ih sa onima rođenim 1970-ih.

Prema Alchajmerovom udruženju, oko 7 miliona Amerikanaca trenutno živi sa Alchajmerovom bolešću. Očekuje se da će taj broj porasti na 11,2 miliona do 2040. godine.

Iako brojevi rastu sa starenjem stanovništva Amerike, incidencija Alchajmerove bolesti – procenat populacije pogođene bolešću – se smanjuje. Prethodna studija je otkrila 20% smanjenje incidencije demencije po deceniji od 1970-ih.

Poboljšano zdravlje i veličina mozga mogu biti jedan od razloga zašto.

„Veće strukture mozga poput onih koje smo primetili u našoj studiji mogu odražavati poboljšani razvoj mozga i poboljšano zdravlje mozga“, rekao je DeCarli. „Veća struktura mozga predstavlja veću moždanu rezervu i može ublažiti efekte bolesti mozga povezanih sa uzrastom u kasnom životu kao što su Alchajmerova bolest i srodne demencije.

Jedna od prednosti studije je dizajn FHS studije, koja omogućava istraživačima da ispitaju slike mozga tri generacije učesnika sa datumima rođenja koji obuhvataju skoro 80 ​​godina. Ograničenje je to što belci koji nisu latinoamerikanci čine većinu FHS kohorte, koja nije reprezentativna za populaciju SAD.