Ledeni pokrivač Grenlanda je blizu tačke topljenja bez povratka

Ledeni pokrivač Grenlanda je blizu tačke topljenja bez povratka

Ledeni pokrivač Grenlanda pokriva 1,7 miliona kvadratnih kilometara na Arktiku. Ako se potpuno otopi, globalni nivo mora bi porastao za oko 7 metara, ali naučnici nisu sigurni koliko brzo bi se ledeni pokrivač mogao otopiti. Modeliranje prekretnih tačaka, koje su kritični pragovi gde se ponašanje sistema nepovratno menja, pomaže istraživačima da otkriju kada bi to topljenje moglo da dođe.

Delimično zasnovana na emisiji ugljenika, nova studija koja koristi simulacije identifikovala je dve prekretne tačke za ledeni pokrivač Grenlanda: ispuštanje 1000 gigatona ugljenika u atmosferu će izazvati topljenje južnog dela ledenog pokrivača; oko 2500 gigatona ugljenika znači trajni gubitak skoro čitavog ledenog pokrivača.

Pošto smo emitovali oko 500 gigatona ugljenika, na pola smo puta do prve tačke preokreta.

„Prva tačka preokreta nije daleko od današnjih klimatskih uslova, tako da smo u opasnosti da je pređemo“, rekao je Dennis Honing, klimatski naučnik sa Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klime koji je vodio studiju. „Kada počnemo da klizimo, pasti ćemo sa ove litice i ne možemo se popeti nazad.“

Studija je objavljena u časopisu Geophisical Research Letters.

Ledeni pokrivač Grenlanda se već topi; između 2003. i 2016. godine gubila je oko 255 gigatona (milijardi tona) leda svake godine. Veći deo dosadašnjeg topljenja bio je u južnom delu ledenog pokrivača. Temperatura vazduha i vode, okeanske struje, padavine i drugi faktori određuju koliko brzo se ledeni pokrivač topi i gde gubi led.

Složenost načina na koji ti faktori utiču jedni na druge, zajedno sa dugim vremenskim rokovima koje naučnici treba da razmotre za topljenje ledenog pokrivača ove veličine, otežavaju predviđanje kako će ledeni pokrivač reagovati na različite klimatske i scenarije emisije ugljenika.

Prethodno istraživanje je identifikovalo globalno zagrevanje od 1 stepen do 3 stepena Celzijusa (1,8 do 5,4 stepena Farenhajta) kao prag iznad kojeg će se Grenlandski ledeni pokrivač nepovratno otopiti.

Da bi sveobuhvatnije modelirao kako bi odgovor ledenog pokrivača na klimu mogao evoluirati tokom vremena, Honingova nova studija je po prvi put koristila kompleksan model čitavog Zemljinog sistema, koji uključuje sve ključne klimatske povratne procese, uparen sa modelom ponašanja ledenog pokrivača. . Prvo su koristili simulacije sa konstantnim temperaturama da bi pronašli ravnotežna stanja ledenog pokrivača, ili tačke u kojima je gubitak leda bio jednak porastu leda. Zatim su izveli set simulacija dugih 20.000 godina sa emisijama ugljenika u rasponu od 0 do 4.000 gigatona ugljenika.

Iz tih simulacija, istraživači su izveli prekretnu tačku od 1.000 gigatona ugljenika za topljenje južnog dela ledenog pokrivača i još opasniju prekretnu tačku ugljenika od 2.500 gigatona za nestanak skoro čitavog ledenog pokrivača.

Kako se ledeni pokrivač topi, njegova površina će biti na sve nižim nadmorskim visinama, izložena toplijim temperaturama vazduha. Toplije temperature vazduha ubrzavaju topljenje, što ga čini da pada i dalje se zagreva. Globalne temperature vazduha moraju da ostanu povišene stotinama godina ili čak duže da bi ova povratna sprega postala delotvorna; brzi treptaj od 2 stepena Celzijusa ga ne bi pokrenuo, rekao je Honing. Ali kada led pređe prag, neizbežno bi nastavio da se topi. Čak i kada bi se atmosferski ugljen-dioksid smanjio na predindustrijske nivoe, to ne bi bilo dovoljno da dozvoli da ledeni pokrivač ponovo izraste u znatnoj meri.

„Ne možemo da nastavimo sa emisijom ugljenika po istoj stopi još dugo bez rizika da pređemo prelomne tačke“, rekao je Honing. „Većina topljenja ledenog pokrivača neće se desiti u narednoj deceniji, ali neće proći predugo pre nego što više nećemo moći da radimo protiv toga.“