Led na Antarktiku blizu istorijskog minimuma: Arktički led nastavlja da opada

Led na Antarktiku blizu istorijskog minimuma: Arktički led nastavlja da opada

Morski led i na vrhu i na dnu planete nastavio je da opada 2024. U vodama oko Antarktika, pokrivenost ledom se treću godinu zaredom smanjila na skoro istorijski minimum. Ponavljajući gubitak nagoveštava dugoročnu promenu uslova u Južnom okeanu, verovatno rezultat globalnih klimatskih promena, prema naučnicima iz NASA-e i Nacionalnog centra za podatke o snegu i ledu. U međuvremenu, 46-godišnji trend smanjivanja i stanjivanja leda u Arktičkom okeanu ne pokazuje znake preokreta.

„Morski led deluje kao tampon između okeana i atmosfere“, rekla je naučnica o ledu Linet Boisvert iz NASA-inog Centra za svemirske letove Godard u Grinbeltu, Merilend. „Morski led sprečava veliki deo razmene toplote i vlage iz relativno toplog okeana u atmosferu iznad njega.“

Manja pokrivenost ledom omogućava okeanu da zagreje atmosferu iznad polova, što dovodi do većeg topljenja leda u začaranom krugu porasta temperatura.

Istorijski gledano, površina morskog leda koja okružuje antarktički kontinent dramatično je fluktuirala iz godine u godinu, dok su proseci tokom decenija bili relativno stabilni. Poslednjih godina, međutim, pokrivač morskog leda oko Antarktika je naglo opao.

„Godine 2016. videli smo ono što neki ljudi nazivaju smenom režima“, rekao je naučnik o morskom ledu Volt Mejer iz Nacionalnog centra podataka o snegu i ledu na Univerzitetu Kolorado u Boulderu. „Pokrivenost morskog leda na Antarktiku je opala i uglavnom je ostala niža od uobičajene. Tokom proteklih sedam godina, imali smo tri rekordno niske vrednosti.“

Ove godine, antarktički morski led dostigao je najniži godišnji obim 20. februara sa ukupno 768.000 kvadratnih milja (1,99 miliona kvadratnih kilometara). To je 30% ispod proseka za kraj leta od 1981. do 2010. godine. Razlika u ledenom pokrivaču obuhvata područje otprilike veličine Teksasa. Obim morskog leda se definiše kao ukupna površina okeana u kojoj je udeo ledenog pokrivača najmanje 15%.

Ovogodišnji minimum vezan je za februar 2022. za drugu najnižu pokrivenost ledom oko Antarktika i blizu najnižeg nivoa iz 2023. od 691.000 kvadratnih milja (1,79 miliona kvadratnih kilometara). Sa najnovijim povlačenjem leda, ova godina označava najniži trogodišnji prosek za pokrivenost ledom primećen oko antarktičkog kontinenta tokom više od četiri decenije.

Promene su primećene u podacima prikupljenim mikrotalasnim senzorima na satelitu Nimbus-7, kojim zajednički upravljaju NASA i Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA), zajedno sa satelitima u Odbrambenom meteorološkom satelitskom programu.

NASA-ina zemaljska opservatorija: antarktički morski led na skoro istorijskim niskim nivoima

U međuvremenu, na drugom kraju planete, maksimalna zimska pokrivenost ledom u Arktičkom okeanu je u skladu sa tekućim padom od 46 godina. Satelitski snimci otkrivaju da je ukupna površina Arktičkog okeana prekrivenog morskim ledom dostigla 6 miliona kvadratnih milja (15,65 miliona kvadratnih kilometara) 14. marta. To je 247.000 kvadratnih milja (640.000 kvadratnih kilometara) manje leda od proseka između 1981. i 2010. godine. , maksimalna zimska pokrivenost ledom na Arktiku se smanjila za površinu koja je ekvivalentna veličini Aljaske od 1979. godine.

Ovogodišnji maksimum leda na Arktiku je 14. najniži u istoriji. Složeni vremenski obrasci otežavaju predviđanje šta će se dogoditi u bilo kojoj godini.

Led koji se smanjuje čini Zemlju podložnijom sunčevom zagrevanju. „Morski led i sneg na njemu su veoma reflektujući“, rekao je Boisvert. „Leti, ako imamo više morskog leda, on odražava sunčevo zračenje i pomaže da planeta bude hladnija.“

S druge strane, izloženi okean je tamniji i lako apsorbuje sunčevo zračenje, hvatajući i zadržavajući tu energiju i na kraju doprinoseći zagrevanju okeana i atmosfere planete.

Morski led oko polova podložniji je vremenskim prilikama nego što je bio pre desetak godina. Merenja debljine leda prikupljena laserskim visinomerima na NASA-inom satelitu ICESat-2 pokazuju da je manje leda uspelo da se zadrži tokom toplijih meseci. To znači da se novi led mora formirati od nule svake godine, umesto da se gradi na starom ledu da bi se napravili deblji slojevi. Tanji led je, pak, skloniji topljenju nego višegodišnje akumulacije.

„Misli se da ćemo za nekoliko decenija imati ova leta u suštini bez leda“, rekao je Boisvert, sa pokrivenošću ledom smanjenom ispod 400.000 kvadratnih milja (1 milion kvadratnih kilometara) i najvećim delom Arktičkog okeana izloženim odsjaj sunca koji greje.

Prerano je da se zna da li nedavni niski nivoi morskog leda na Južnom polu ukazuju na dugoročnu promenu, a ne na statističku fluktuaciju, ali Mejer veruje da je dugoročni pad neizbežan.

„Samo je pitanje vremena“, rekao je. „Posle šest, sedam, osam godina, počinje da izgleda kao da se to možda dešava. Samo je pitanje da li ima dovoljno podataka da se to sa sigurnošću kaže.“