Koliko vremena ispred ekrana je previše u ranom detinjstvu

Koliko vremena ispred ekrana je previše u ranom detinjstvu

Istraživači Univerziteta u Kenterberiju (UC) dr. Megan Gath i profesor Gail Gillon sa Instituta za istraživanje dobrobiti dece UC, profesor obrazovanja Brigid McNeill i profesor zdravlja Lianne Voodvard proučavali su uticaje izloženosti ekranu na razvoj u ranom detinjstvu.

Koristeći podatke od preko 6.000 dece prikupljene iz najveće longitudinalne studije Aotearoa na Novom Zelandu, Odrastanje na Novom Zelandu, istraživači su procenili izloženost dece ekranu u dobi od devet meseci, dve godine, četiri godine, pet godina i osam godina.

Istraživači UC-a su merili količinu vremena koje deca provode pred ekranima u različitim fazama detinjstva u odnosu na jezik, ranu pismenost i veštine računanja i probleme vezane za vršnjake, istovremeno uzimajući u obzir faktore kao što su obrazovanje majke i socio-ekonomski status.

„Deca koja su provodila više vremena pred ekranima tokom ranog detinjstva – od devet meseci do pet godina – imala su niže ocene u merama jezičke i obrazovne sposobnosti i više u problemima sa vršnjacima koje su prijavili roditelji u dobi od pet i osam godina“, kaže dr Gat.

Izloženost ekranu uključivala je direktno vreme provedeno pred ekranom gledajući TV ili na uređaju, i indirektno vreme ispred ekrana kada je dete bilo u sobi sa uključenim TV-om, ali nije aktivno gledalo.

Istraživači UC-a su takođe procenili uticaj koji vreme ispred ekrana ima na razvoj zbog smanjenog vremena učešća u drugim aktivnostima.

Dr Get kaže da je manja verovatnoća da će deca sa visokim nivoom izloženosti ekranu biti uključena u društvene i senzorno bogate vrste aktivnosti u detinjstvu, kao što su grupe za igru, muzeji, parkovi i kulturni događaji.

„Vreme pred ekranom je samo jedan od mnogih faktora koji određuju ishode dece, ali postaje sve zastupljeniji. Rano detinjstvo je vreme kada roditelji imaju najveći uticaj na navike dece i predstavlja kritičan period za uspostavljanje zdravih navika, pa ako možemo smanjiti vreme pred ekranom u ranom detinjstvu, može doći do pozitivnih efekata koji utiču na dobro zdravlje tokom njihovog životnog veka.“

Smernice Ministarstva zdravlja Novog Zelanda za aktivnu igru iz 2017. ne preporučuju sedeće vreme ispred ekrana za decu mlađu od 2 godine, manje od jednog sata dnevno za decu uzrasta između dve i pet godina i manje od dva sata dnevno za decu od pet godina i stariju.