Bogate nacije treba da plate za gubitak i štetu zbog gubitka biodiverziteta

Bogate nacije treba da plate za gubitak i štetu zbog gubitka biodiverziteta

Finansijsku kompenzaciju treba da plate bogate nacije za gubitak i štetu biodiverziteta koji nesrazmerno utiču na globalni jug, tvrde Dilis Ro i koautori u delu Komentar u Nature Ecology & Evolution.

„Gubitak i šteta“ je poznat koncept u pregovorima o klimatskim promenama: na klimatskoj konferenciji Ujedinjenih nacija COP27 2022, uspostavljeni su namenski aranžmani za plaćanje uticaja klimatskih promena u zemljama globalnog juga putem direktnog finansiranja. Ovaj koncept priznaje ne samo veću ranjivost tih zemalja na klimatske promene, već i krivicu bogatih nacija za stvaranje problema.

Roe i koautori ističu sličnosti sa gubitkom biodiverziteta, koji je vođen gubitkom staništa i prekomernom eksploatacijom prirodnih sistema kako bi se zadovoljile potrebe potrošnje prvenstveno globalnog severa. Kao i klimatske promene, gubitak biodiverziteta se dešava svuda, ali prilike za destruktivnu ekspanziju rudarstva, poljoprivrede i krčenja šuma uglavnom su locirane u siromašnijim zemljama.

Za lokalno stanovništvo to znači gubitak resursa za hranu i energiju, manje mogućnosti prihoda i gubitak teritorije i kulturnih vrednosti. Autori raspravljaju o tome kako su potencijalne ekonomske prilike za ove zemlje potkopane istorijskim nepravdama i neravnotežom moći.

Globalni okvir za biodiverzitet Kunming-Montreal (GBF) i povezana odluka o mobilizaciji resursa, dogovorena na COP15 COP15 2022. godine, precizira da zemlje globalnog severa treba da plate više da zaustave i preokrenu gubitak biodiverziteta—ali nije razmatrala kompenzaciju . „U budućnosti… bilo bi slučaja da zemlje globalnog juga potaknu diskusije o gubicima i šteti kroz GBF fond“, zaključuju autori.