Više od 11% američkih učenika 12. razreda koristilo je psihoaktivne supstance

Više od 11% američkih učenika 12. razreda koristilo je psihoaktivne supstance

Nova studija sugeriše da delta-8-THC, opojnu supstancu koja se obično pravi od konoplje, koristi značajan broj mladih ljudi širom Sjedinjenih Država i potencijalno može predstavljati značajan rizik za javno zdravlje.

Delta-8-THC proizvodi, koji uključuju gumene gume i vape, izgledaju kao proizvodi od marihuane i imaju slične efekte koji menjaju raspoloženje. Delta-8 se često proizvodi od kanabidiola iz konoplje, a ne marihuane, i ne postoji savezna minimalna starosna granica za kupovinu proizvoda delta-8. U raznim državama, delta-8-THC se široko prodaje na benzinskim pumpama ili na mreži, ali stope upotrebe među američkom omladinom nisu poznate.

Sada su istraživači sa Medicinskog fakulteta Keck u USC, u saradnji sa Univerzitetom u Mičigenu i uz podršku Nacionalnog instituta za zloupotrebu droga, analizirali odgovore na anketu više od 2.000 nasumično odabranih američkih učenika 12. razreda o njihovom delta-8-THC koristiti tokom 2023.

Podaci su došli od studenata u istraživanju Monitoring the Future, vodećem nacionalnom izvoru za praćenje upotrebe droga među američkom omladinom. Istraživači su otkrili da je 11,4% učenika 12. razreda koristilo delta-8-THC u prošloj godini.

Stope upotrebe delta-8-THC bile su još veće u južnim i srednjezapadnim državama, kao i u državama koje nisu imale sopstvene propise o delta-8-THC ili nisu legalizovale upotrebu marihuane za odrasle („rekreativnu“). Rezultati su upravo objavljeni u JAMA-i.

„S obzirom na to da je delta-8-THC na tržištu tek od 2018. godine, zabrinjava činjenica da vidimo da ga više od 11% mladih koristi“, rekla je Alisa F. Harlou, dr., MPH, a klinički asistent na odeljenju za nauke o populaciji i javnom zdravlju na Medicinskom fakultetu Keck, član USC Instituta za nauku o zavisnosti (USC IAS) i glavni autor studije.

„To je dokaz da treba da obratimo pažnju na ove proizvode, posebno u oblastima gde smo videli još veću prevalenciju.

Pošto je delta-8-THC tako nov, njegov uticaj na javno zdravlje nije poznat. S obzirom na hemijske sličnosti ove supstance sa delta-9-THC, primarnom psihoaktivnom komponentom u marihuani, naučnici su zabrinuti da bi delta-8-THC mogao predstavljati slične zdravstvene rizike kao i marihuana, uključujući efekte na razvoj mozga, zavisnost, probleme u ponašanju i slučajno predoziranje.

Delta-8-THC je neregulisan u mnogim državama, što znači da postoji nekoliko zaštitnih mera za sprečavanje nečistoća i toksičnih jedinjenja i nema zahteva za etikete upozorenja i spisak sastojaka. Nedostatak ograničenja znači da se delta-8-THC takođe može pakovati i plasirati na načine koji su posebno privlačni mladima.

„Iznova i iznova vidimo isti obrazac. Kada se novi lek koji izaziva zavisnost pojavi na tržištu i komercijalizuje, mladi su prvi koji će biti pogođeni ako ne postoji zaštita javnog zdravlja. Videli smo to sa nikotinskim elektronskim cigaretama i trebalo bi da ne dozvolite da se istorija ponovi sa delta-8-THC ili drugim proizvodima od konoplje“, rekao je stariji autor lista, dr Adam Metju Levental, profesor na odseku za populaciju i nauke o javnom zdravlju na Medicinskom fakultetu Keck. i izvršni direktor USC IAS.

Tim Medicinskog fakulteta Keck bio je pokretačka snaga istraživanja javnog zdravlja o delta-8-THC, upozoravajući na njegove rizike i predvodeći napore da se prouče stope upotrebe među mladima.

„Do sada nije bilo studija koje su procenile koliko je uobičajena upotreba delta-8-THC u nacionalno reprezentativnom uzorku“, rekao je Harlou.

U 2023. godini, 2.186 američkih učenika 12. razreda koji su završili anketu Monitoring the Future odgovorili su na pitanja o njihovoj upotrebi delta-8-THC. Monitoring budućnosti je rigorozna anketa zasnovana na učionici koja se smatra zlatnim standardom za praćenje upotrebe supstanci kod mladih. Uključuje učenike iz svakog regiona zemlje čiji su odgovori ponderisani tako da tačno predstavljaju pol, rasu i nivo obrazovanja roditelja stanovništva SAD.

Od anketiranih, 11,4% učenika 12. razreda izjavilo je da je koristilo delta-8-THC u prošloj godini, a 30,4% je izjavilo da koristi marihuanu. Među onima koji su koristili delta-8-THC u prošloj godini, 35,4% ga je koristilo 10 ili više puta.

U zapadnim državama, 5% mladih koristilo je delta-8-THC, u poređenju sa 10,1% u severoistočnim državama, 14,3% u južnim državama i 14,6% u državama srednjeg zapada. U državama u kojima je delta-8-THC bio regulisan, 5,7% mladih koristilo je proizvode, u poređenju sa 14,4% u državama bez propisa. Osam posto je koristilo delta-8-THC u državama u kojima je upotreba marihuane za odrasle bila legalna, u poređenju sa 14% u državama u kojima je upotreba marihuane za odrasle bila zabranjena.

Nalazi pružaju rane dokaze da bi regulisanje delta-8-THC moglo pomoći u smanjenju upotrebe među mladima, rekao je Harlov. Dok su neke države potpuno zabranile supstancu, ograničavanje proizvoda sa delta-8-THC je takođe opcija. Smernice mogu uključiti zahteve za pakovanje i obeležavanje, minimalnu starost za kupovinu, ograničenja gde se delta-8-THC može prodati ili zahtevano testiranje proizvoda na zagađivače.

Ova studija je bila početna provera pulsa upotrebe delta-8-THC, ali je potrebno više istraživanja. Anketa Monitoring the Future 2024 će uključivati dodatna pitanja o novim proizvodima, uključujući i koji oblik mladi koriste (kao što su gumene gume, vape kertridži ili suvo cveće) i gde ga kupuju. Vremenom, longitudinalni podaci će takođe pomoći da se pokaže koje promene politike su efikasne za ublažavanje rizika.

Harlou takođe proučava da li pravila za pakovanje delta-8-THC – na primer, uključivanje etiketa upozorenja o kanabisu – mogu promeniti percepciju mladih o tome koliko su proizvodi rizični.

Pored Harloua i Leventala, drugi autor studije je Ričard Mič sa Instituta za društvena istraživanja Univerziteta u Mičigenu.