Istraživanja pokazuju izmenjenu regulaciju gena povezanih sa rakom prostate među vatrogascima

Istraživanja pokazuju izmenjenu regulaciju gena povezanih sa rakom prostate među vatrogascima

Vatrogasci mogu imati povećan rizik od raka prostate zbog izloženosti hemikalijama na poslu, prema novom istraživanju sa Univerziteta Arizone Mel i Enid Zuckerman College of Public Health i Univerziteta u Mičigenu u saradnji sa partnerima vatrogasne službe i istraživačima širom sveta. zemlju kroz kohortnu studiju vatrogasaca protiv raka.

Rak prostate je vodeći slučaj raka među muškarcima u SAD. Vatrogascima se dijagnostikuje rak prostate po stopi 1,21 puta većoj od opšte populacije, verovatno zbog izlaganja hemikalijama, uključujući dim i penu za gašenje požara tokom gašenja požara.

Neke od tih hemikalija mogu uticati na to kako se geni eksprimiraju kroz proces koji se naziva epigenetska modifikacija, a određene epigenetske modifikacije, uključujući metilaciju DNK, doprinose razvoju raka. Istraživači su pronašli dokaze da su iskusni vatrogasci imali drugačije epigenetske modifikacije od novih vatrogasaca u regionima povezanim sa rakom prostate.

„Sa ovim objavljenim nalazima, imamo jasne dokaze o zdravstvenim rizicima sa kojima se vatrogasci suočavaju zbog kumulativne izloženosti na poslu“, rekao je Jeff Burgess, MD, MPH, direktor Centra za kolaborativno istraživanje zdravlja vatrogasaca i profesor na Zuckerman College of Zdravstvo.

Rad, „Protivpožarne, per- i polifluoroalkil supstance i DNK metilacija gena povezanih sa rizikom od raka prostate,“ objavljen je u časopisu Environmental and Molecular Mutagenesis.

Berdžes, takođe član Instituta BIO5, decenijama istražuje zdravlje vatrogasaca. Sarađivao je sa glavnim autorom Margaret Kuaid, MS, i istraživačem Jackie Goodrich, Ph.D, sa Univerziteta u Mičigenu, koji je vodio analizu o metilaciji gena.

Otkrili su da iskusni vatrogasci imaju različite epigenetske modifikacije na hromozomu 8k24 – posebnoj oblasti genoma gde su epigenetske modifikacije povezane sa rizikom od raka prostate – u poređenju sa novim vatrogascima.

Jedna klasa hemikalija koja je povezana sa epigenetskim modifikacijama su per- i polifluoroalkil supstance, ili PFAS, koje se koriste u peni za gašenje požara, kao iu mnogim kućnim predmetima, uključujući tiganje sa neprijanjajućim slojem i odeću otpornu na vodu. Istraživački tim je takođe istražio da li postoji veza između izloženosti PFAS-u i epigenetske modifikacije.

Rezultati su pokazali da su u mnogim vatrogasnim jedinicama novi i iskusni vatrogasci imali sličnu izloženost PFAS-u. Međutim, izlaganje specifičnoj hemikaliji PFAS-razgranate perfluorooktanske kiseline ili PFOA-je bilo povezano sa epigenetskim modifikacijama.

„Ova studija pokazuje moć kohortne studije vatrogasaca za borbu protiv raka da kombinuje podatke u različitim grantovima – u ovom slučaju nagrade Federalne agencije za upravljanje vanrednim situacijama 2014, 2015. i 2018. – kako bi se snažnije procenila pitanja vatrogasne službe, ovog puta oko izloženosti i povećan rizik od raka prostate“, rekao je Burgess.

Ostali koautori sa Zuckerman College of Public Health su toksikolog Shavn Beitel, MSc, administrativni službenik istraživačkog programa Programa za kolaborativno istraživanje vatrogasaca, i Salli Littau, koordinator zdravstvenih istraživanja. John Gulotta i Darin Vallentine iz Tucson Fire Departmenta su takođe dali svoj doprinos.

Istraživački tim uključivao je članove sa Univerziteta u Majamiju, Univerziteta Rutgers, Nacionalnog instituta za bezbednost i zdravlje na radu pri centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, vatrogasne službe okruga Los Anđeles, vatrogasne uprave okruga Orandž i Fondacije za istraživanje zaštite od požara.