Otkriveno je da biomarker pomaže u identifikaciji ćelija koje mogu popraviti oštećene krvne sudove

Otkriveno je da biomarker pomaže u identifikaciji ćelija koje mogu popraviti oštećene krvne sudove

Istraživači su otkrili proteinski marker koji pomaže u identifikaciji ćelija sposobnih da se ponovo nasele kod pacijenata sa oštećenim krvnim sudovima. Njihovi nalazi, nedavno objavljeni u časopisu Cirkulacija, mogli bi dovesti do novih terapija za osobe sa endotelnom disfunkcijom, vrstom poremećaja koji doprinosi koronarnoj arterijskoj bolesti koja može začepiti plak i nedostatku sposobnosti da prenese dovoljno krvi u srčano tkivo što uzrokuje srčani udar.

„Ova studija je prva koja je utvrdila da jedan, prospektivni marker identifikuje vaskularne klonske repopulacijske endotelne ćelije (CRECs)“, rekao je Chang-Hiun Gil, dr, MS, pomoćnik profesora hirurgije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Indijani i koautor studije. „Ova uzbudljiva otkrića mogu dovesti do novih ćelijskih terapija za popravku oštećenih sudova za pacijente.“

Istraživači su analizirali potencijal endotelnih ćelija, koje čine zaštitni unutrašnji sloj krvnih sudova, koje eksprimiraju protein nazvan ABCG2 za stvaranje kolonija, samoobnavljanje i formiranje krvnih sudova. Ove ćelije su mogle da formiraju nove krvne sudove i doprinele popravljanju krvnih sudova srčanog tkiva nakon srčanog udara.

„Analizom gena i proteina u ovim ćelijama, identifikovali smo specifične puteve uključene u formiranje krvnih sudova i regeneraciju tkiva“, rekao je Gil. „Otkrili smo da je ABCG2 uključen u razvoj krvnih sudova aktivniji u ovim ćelijama u poređenju sa drugim, što sugeriše da ove specifične endotelne ćelije imaju potencijal da se koriste u popravljanju oštećenih krvnih sudova.

„AbcCRECs postaju važan tip ćelija koji treba da se razmatra za upotrebu kod pacijenata koji pate od raznih bolesti kao što su periferna arterijska bolest, dijabetes, dijabetička proliferativna retinopatija, akutna bolest bubrega i kardiovaskularne bolesti.“

„Posebno je važno da je ovaj proteinski marker identifikovao CREC i kod miševa i kod ljudi“, rekao je Mervin C. Ioder, MD, uvaženi profesor emeritus na Medicinskom fakultetu IU i profesor hirurgije na Univerzitetu u Pitsburgu.

„Pronađeno je nekoliko markera koji omogućavaju prospektivnu izolaciju endotelnih ćelija sa reparativnim svojstvima i kod miševa i kod ljudi, što ove nalaze čini uzbudljivim za buduća istraživanja.“

Tim proučava ove vrste endotelnih ćelija više od sedam godina. Potrebni su dalji eksperimenti i studije da bi se bolje razumele funkcije i mehanizmi AbcCREC-a. Ovo će pomoći u razvoju metoda za primenu ovih ćelija u lečenju vaskularnih oštećenja i bolesti. Pored toga, neophodna su klinička ispitivanja da bi se potvrdila terapijska efikasnost AbcCREC-a i istražilo kako primeniti tretman na pacijente.