Teška jutarnja mučnina: Novo istraživanje istražuje dijagnozu i lečenje

Teška jutarnja mučnina: Novo istraživanje istražuje dijagnozu i lečenje

Teška jutarnja mučnina u trudnoći, u medicini poznata kao hiperemeza gravidarum, može negativno uticati na zdravlje majke i bebe. Pregled objavljen u časopisu kanadskog medicinskog udruženja pruža informacije kliničarima o uzrocima, dijagnozi i lečenju stanja.

Iako su mučnina i povraćanje uobičajeni u trudnoći, pogađaju čak 70% trudnoća, teško povraćanje i mučnina mogu sprečiti ljude da jedu i piju dovoljno, što dovodi do gubitka težine i dehidracije.

„[Hiperemesis gravidarum] može imati štetne efekte na kvalitet života majke i može dovesti do kratkoročnih i dugoročnih negativnih ishoda među potomcima“, piše dr Larisa Jansen, Amsterdamski institut za reprodukciju i razvoj, Erazmus MC, Roterdam, Holandija , sa koautorima.

„Lečenje hiperemeze gravidarum zahteva značajne resurse zdravstvene zaštite, jer je to čest razlog za prijem u bolnicu i posete hitnoj pomoći u prvom tromesečju.

Uzrok hiperemeze gravidarum nije u potpunosti shvaćen, ali faktori rizika uključuju trudnoću u mladom dobu, ženski fetus, višeplodnu ili molarnu trudnoću, osnovna medicinska stanja i istoriju stanja tokom prethodnih trudnoća.

Lečenje je usmereno na ublažavanje simptoma i uključuje uzimanje antiemetika (protiv mučnine) i drugih lekova ako antiemetik nije efikasan. Lekovi kao što su proizvodi od đumbira mogu ublažiti blagu mučninu i povraćanje kod nekih ljudi, ali dokazi o njihovoj efikasnosti kod ljudi sa hiperemezom gravidarum su neizvesni.

Autori upozoravaju da se kanabis ne koristi za hiperemezu gravidarum.

„Upotreba kanabisa u trudnoći je povezana sa negativnim neurokognitivnim ishodima kod potomaka, kao i sa drugim štetnim ishodima trudnoće. Zbog toga savetujemo da ne koristite kanabis u trudnoći.“

Autori primećuju da postoji mnogo neodgovorenih pitanja o tome kako sprečiti i upravljati hiperemezom gravidarum i da je potrebno više istraživanja.