Korišćenje veštačke inteligencije za praćenje porekla metastatskih ćelija raka

Korišćenje veštačke inteligencije za praćenje porekla metastatskih ćelija raka

Veliki tim istraživača raka povezanih sa nekoliko institucija u Kini, radeći sa parom kolega u SAD, otkrio je da se aplikacije veštačke inteligencije mogu koristiti za praćenje porekla metastatskih ćelija raka u udaljenim delovima tela.

U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Medicine, grupa je obučila AI aplikaciju da identifikuje ćelije raka koje se nalaze u uzorcima telesnih tečnosti kao sredstvo za njihovo praćenje do njihovog porekla.

Kada se kancerogeni tumori pojave u ljudskom telu, oni ne dovode uvek do simptoma koji otkrivaju njihovo prisustvo koji bi naveli osobu da zatraži medicinsku pomoć. Ponekad takvi karcinomi metastaziraju pre nego što budu otkriveni, što ih čini mnogo težim za lečenje kada se konačno pronađu. Dakle, lekari prikupljaju uzorke telesnih tečnosti od pacijenata i šalju ih u laboratoriju na testiranje.

Tumori imaju tendenciju da imaju jedinstven izgled u zavisnosti od toga gde se razvijaju – ćelije raka pluća imaju isti opšti izgled, ali izgledaju mnogo drugačije od ćelija raka dojke, na primer. Laboratorijski tehničari su naučeni da prepoznaju metastatske ćelije raka u uzorcima tečnosti i da identifikuju koje su vrste, što omogućava lekarima da pronađu mesto prvobitnog tumora i leče ga.

Nažalost, laboratorijski tehničari nisu uvek u stanju da uoče sve metastatske ćelije raka u uzorcima tečnosti ili da ih identifikuju kada ih pronađu. U ovoj novoj studiji, istraživački tim je istražio da li aplikacija AI može biti bolja u uočavanju i identifikaciji takvih ćelija od laboratorijskih tehničara.

Tim je obučio AI sa 30.000 slika metastatskih ćelija raka pacijenata čiji su tumori locirani; istraživači su zatim testirali AI na 27.000 dodatnih slika i otkrili da je 83% tačan u uočavanju i identifikaciji tipa tumora. Tim je zatim izvršio više testova kako bi uporedio tačnost AI sa ljudskim laboratorijskim tehničarima i otkrio da je AI aplikacija dala bolje rezultate u različitim kategorijama.

Istraživački tim je takođe otkrio da su oni pacijenti koji su primili tretman dizajniran za borbu protiv njihovog specifičnog raka imali veću vjerovatnoću da prežive i da imaju tendenciju da žive duže, što sugerira da bi upotreba AI za pronalaženje i praćenje metastatskih ćelija u tijelu mogla poboljšati ishode mnogih vrsta raka.